Po ilu niespłaconych ratach bank przejmie mieszkanie?

Po ilu niespłaconych ratach bank przejmie mieszkanie?
19 kwietnia
19:47 2018
5
(1)

Kiedy bank może przejąć mieszkanie kupione na kredyt? Prezydent zaproponował rozwiązanie polskim kredytobiorcom zadłużonym w walucie obcej.

Dla kogo nowe rozwiązanie w Polsce?

Polscy kredytobiorcy nie mają możliwości przeniesienia własności nieruchomości na bank, by uzyskać zwolnienie z kredytu. Takie rozwiązanie zaproponował jednak prezydent Duda w projekcie ustawy o kredytach walutowych.

Projekt ustawy prezydenta zakłada, że w sytuacji, gdy strony kredytu nie mógłby dojść do porozumienia w kwestii restrukturyzacji zobowiązania, wtedy kredytobiorca miałby możliwość przeniesienia na bank nieruchomości przy jednoczesnym zwolnieniu z kredytu. Tego typu rozwiązanie miałoby być dostępne dla następujących konsumentów:

  • nie posiadali w ostatnich 12 miesiącach dochodów w walucie wystarczających na pokrycie raty kredytu,
  • spełnią warunek dotyczący stosunku wysokości raty do miesięcznego dochodu kredytobiorcy,
  • spełnią wymóg wzrostu wartości zadłużenia w złotych o co najmniej 30% w stosunku do wypłaconej pierwotnie kwoty.

Na co mogą liczyć polscy kredytobiorcy?

Dla polskich kredytobiorców zadłużonych w walucie obcej możliwość zaproponowana przez prezydenta byłaby szansą na wyrwanie się z długu. Obecnie, gdy bank wypowiada umowę kredytową i po sprzedaży nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie hipoteczne uzyskuje sumę niewystarczającą na pokrycie zadłużenia, żąda wówczas innych form spłaty z majątku osobistego kredytobiorcy.

Zmiany we Włoszech inspiracją dla Polaków?

W celu wsparcia włoskich kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne tamtejszy rząd przygotowuje przepisy podnoszące liczbę niespłaconych rat, po których bank przejmuje mieszkanie.

We Włoszech w nowych przepisach ma także pojawić się zapis mówiący, iż w sytuacji, gdy bank sprzeda mieszkanie po przejęciu za kwotę wyższą niż wysokość pozostałego do spłaty kredytu, wtedy instytucja finansowa musi przekazać powstałą w ten sposób różnicę kredytobiorcy. W przypadku, gdy w wyniku sprzedaży lokalu bank otrzyma mniejszą niż kredyt kwotę, nie może tymczasem domagać się od kredytobiorcy żadnej dopłaty.

W nowym prawie ustanowionym we Włoszech ma także znaleźć się zapis mówiący, że za wycenę zadłużonej nieruchomości ma być odpowiedzialny niezależny ekspert, a nad całą transakcją ma czuwać Narodowy Bank Włoski. W ostatnich latach we Włoszech wartość kredytów bardzo wzrosła, w 2013 roku ich wartość wynosiła 19 miliardów euro, a w roku 2015 sięgnęła już kwoty 49 miliardów euro.

Śladem USA

Podobne rozwiązanie zastosowano także w 13 stanach USA. W przypadku zaprzestania spłaty kredytu bank przejmuje nieruchomość będącą zabezpieczeniem, a gdy uzyskane środki nie pokrywają całości długu, wtedy instytucja finansowa musi zaabsorbować wynikłą w ten sposób stratę.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
25 − 13 =


Centrumkredyt poleca