Odstąpienie od pożyczki a prowizja

Odstąpienie od pożyczki a prowizja
18 października
23:01 2018
()

Zdarza się, że kredytobiorca zbyt pochopnie podejmie decyzję o zaciągnięciu kredytu, na szczęście każdy konsument ma możliwość odstąpienia od kredytu, a bank musi mu zwrócić pobrane już opłaty. Ale czy tyczy się to także prowizji?

Procedura odstąpienia od kredytu nie jest skomplikowana. Wystarczy w banku złożyć odpowiednie, podpisane przez kredytobiorcę oświadczenie. Możliwość rezygnacji z umowy gwarantuje każdemu konsumentowi Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Dokument ten definiuje kredyt konsumencki jako umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartości tej kwoty w walucie innej niż waluta polska.

Kiedy można odstąpić od kredytu?

Kredytobiorca, który zdecydował się na kredyt w banku, ma prawo do rezygnacji z zobowiązania. Może to zrobić bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od chwili podpisywania umowy. Warto jednak wiedzieć, że okres 24 dni stanowi minimum prawne, a bank może w umowie ustalić dłuższy termin na odstąpienie od kredytu (dla przykładu w Banku BPH termin maksymalny wynosi 21 dni).

Procedura odstąpienia od kredytu wymaga, by kredytobiorca złożył w oddziale banku lub wysłał drogą pocztową specjalne oświadczenie. Taki dokument powinniśmy otrzymać wraz z umową kredytową od banku, którego obowiązkiem jest ułatwienie ewentualnej rezygnacji z zobowiązania.

Odstąpienie od kredytu a zwrot pieniędzy

Teoretycznie klient, który rezygnuje z kredytu w określonym przez ustawę terminie, nie powinien ponosić żadnych konsekwencji swojej decyzji. Bank nie powinien naliczać w przypadku odstąpienia od umowy żadnych kar finansowych ani prowizji. Jednak kredytobiorca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie jest zobowiązany do uiszczenia odsetek za okres, gdy faktycznie był posiadaniu środków kredytowych i z nich korzystał. Klient na dokonanie wszystkich procedur związanych z odstąpieniem od umowy kredytowej ma 30 dni, chodzi tu przede wszystkim o oddanie całej kwoty kredytu.

Uwaga na koszty!

Po odstąpieniu od kredytu bank może także wymagać od kredytobiorcy zwrotu poniesionych kosztów około-kredytowych, np. związanych z wyceną nieruchomości lub opłaty notarialne. Dodajmy jednak, że po otrzymaniu rezygnacji z kredytu bank ma obowiązek zwrotu kredytobiorcy pobranej w ramach umowy prowizji.

Rezygnacja przy kredycie ratalnym

Przepisy o odstąpieniu od umowy kredytowej dotyczą także zakupów ratalnych. W takim przypadku również klient na rezygnację z usługi ma 14 dni bez poniesienia konsekwencji. Problemem w tego typu transakcjach jest to, że sprzedawca nie musi przyjąć zakupionego na raty sprzętu. W takiej sytuacji klient jest zobowiązany do zapłaty za zakupiony towar. Zasady rezygnacji z kredytu ratalnego są regulowane przez umowę o kredycie konsumenckim, jednak nie dotyczą one ofert promocyjnych 0%.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.