Pożyczki dla bezrobotnych. Jak to działa?

Pożyczki dla bezrobotnych. Jak to działa?
06 marca
10:19 2020
()

Kiedy myślimy o pożyczaniu pieniędzy pierwszymi instytucjami, które przychodzą nam na myśl są banki – bank to rodzaj firmy, która zajmuje się najróżniejszymi operacjami finansowymi, a jedną z nich jest pożyczanie pieniędzy – udzielanie konsumentom i firmom kredytów i pożyczek.

Operacje finansowe – bankowy żargon

Jako że operacje finansowe to bardzo drażliwa kwestia, a osobie nieobeznanej z prawem i ekonomią z trudem przychodzi rozumienie prawniczo-bankowego żargonu, banki objęte są zapisami ustawy o prawie bankowym, która ściśle reguluje jakie produkty mogą oferować. W przypadku kredytów i pożyczek jest to m.in. ograniczenie stopy procentowej – innymi słowy jest przepis prawny, który mówi o tym, ile maksymalnie odsetek może naliczyć bank. Takie zabezpieczenia sprawiają, że banki nie mogą masowo wpędzać swoich klientów w długi.

Banki się zabezpieczają

Z drugiej strony również banki się zabezpieczają. Nie mogą zabierać zbyt dużo pieniędzy swoim klientom, więc jednocześnie nie mogą zbytnio ryzykować – kiedy pożyczają komuś pieniądze, muszą mieć pewność że ten ktoś te pieniądze odda. To dlatego każdy bank przed udzieleniem kredytu dokładnie sprawdza potencjalnego kredytobiorcę: upewnia się że nie figuruje on w Krajowym Rejestrze Dłużników, jakie są o nim informacje w Biurze Informacji Kredytowej, czy ma negatywną przeszłość finansową jako przedsiębiorca i jest wpisany do któregoś z rejestrów Informacji Gospodarczej. Zawsze też bank sprawdza historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy, a także bada jego obecną zdolność kredytową. Zdolność kredytowa to wskaźnik który wskazuje na jak duży kredyt może sobie pozwolić dana osoba według kryteriów stosowanych przez bank.

Zdolność kredytowa – czynniki

Na zdolność kredytową wpływają takie czynniki jak przychody i rozchody gospodarstwa domowego, przeszłe zobowiązania kredytowe, a przede wszystkim stałość zatrudnienia. Najlepiej jest być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeśli nie, to warto móc udokumentować swoje przychody, na przykład przedstawiając rozliczenia podatków dochodowych z ostatnich kilku lat. W najgorszej sytuacji znajdują się bezrobotni, którzy nie mają co liczyć na kredyt w banku.

Nie tylko banki udzielają kredytów

Jednak nie tylko banki udzielają kredytów. Rynek usług finansowych jest ogromny, a obecnych jest na nim mnóstwo firm niebędących bankami. Z tego względu nie mogą one udzielać kredytów, jednak nie podlegają też ustawie o prawie bankowym. Z tego względu nie muszą sprawdzać ani historii ani zdolności kredytowej ludzi, którzy ubiegają się o pożyczki. Szukając oferty dla siebie bezrobotni powinni szukać oferty pożyczek bez BIK albo bez zaświadczenia o dochodach. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, sprawdź na LoanScounter jaką pożyczkę możesz wziąć – ofert jest mnóstwo, wystarczy tylko wiedzieć gdzie szukać. Instytucje pozabankowe mają szeroką ofertę skierowaną do klientów w skomplikowanej sytuacji życiowej – może nie jest ona tak korzystna jak oferta bankowa, stopy procentowe i kary umowne są wyższe, jednak dla osób w trudnej sytuacji nawet taka oferta może być wybawieniem.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.