Jak nie kredyt to leasing

25 listopada
09:07 2010
0
(0)

Sytuacja na rynkach finansowych jest jaka jest i wszyscy jakoś musimy sobie radzić. To prawda, że komplikuje nam to życie, że muszą sobie radzić z tym problemem przedsiębiorcy a banki nie chcą im pomóc. Czy w takiej sytuacji trudno się dziwić, że szukamy innych form finansowej pomocy? A taką właśnie pomocą jest leasing i jest to z pewnością tańsza metoda i bardziej oszczędna niż kredyty.

Leasing finansowy to dla przedsiębiorcy często jedyne wyjście i konieczność. Banki nadal niechętnie udzielają nam kredytów więc musimy szukać innych, alternatywnych sposobów na poprawienie naszej, dlatego wybieramy właśnie leasing i do tego najtańszy leasing finansowy.

Jest rzeczą oczywistą, że jeżeli banki nie udzielają firmom kredytów zmuszają je tym samym do szukania innych źródeł finansowania. Dlatego część firm sięga po leasing. Leasing jest stosunkowo młodą metodą finansowania, ponieważ w Polsce pojawiał się dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych i wiedza o nim nie jest zbyt dużą. Warto więc poświęcić tej kwestii kilka zdań. Otóż ze względu na podmiot finansujący, czyli leasingodawcę, leasing możemy podzielić na leasing bezpośredni i pośredni. Natomiast ze względu na skutki podatkowe na leasing kapitałowy, czy jak kto woli finansowy oraz leasing operacyjny. Jaki wybór najlepszy jest dla leasingobiorcy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników. Trzeba jednak wiedzieć, że leasing kapitałowy charakteryzuje się tym, że środek trwały oddany w leasing wchodzi w skład majątku leasingobiorcy. Stosując przepisy prawa podatkowego, to na leasingobiorcy spoczywa obowiązek robienia odpisów amortyzacyjnych i co najważniejsze wchodzą one w skład kosztów uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu są także odsetki od każdej opłaty leasingowej.

Leasing jest i nie jest konkurencją dla banków. Jest, ponieważ banki mogą stracić i tracą klientów na rzecz firm leasingowych, a nie są ponieważ nie można wziąć w leasing gotówki. Dlatego póki co pieniądze można pożyczyć tylko w bankach lub firmach pożyczkowych. Szkoda, że banki tak bardzo zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów dla firm, ponieważ przedsiębiorcy często nie mając innego wyjścia zamiast zakupu samochodów za kredyt bankowy sięgają po leasing samochodowy, albo zamiast budowy hal produkcyjnych posiłkując się kredytami, biorą takie hale w leasing.

Trudno w chwili obecnej przewidywać jak długo jeszcze sytuacja na rynku kredytowym nie będzie sprzyjać przedsiębiorcom. Banki obiecały wprawdzie złagodzenie swoją polityki kredytową już w drugim kwartale bieżącego roku. Ale mija właśnie druga połowa roku, a obiecywanych zmian nie widać.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
15 − 12 =


Centrumkredyt poleca