Jak planować swoje wydatki?

11 maja
04:22 2010
0
(0)

Niestety, ale zbyt wiele osób, zbyt wiele rodzin, nie przykłada większej wagi do planowania swoich wydatków. Rodzinne budżety, rodzinne biznes plany, przychody i wydatki są niekontrolowane, nieplanowane i dlatego często brakuje nam pieniędzy.

Nie potrafimy też nimi gospodarować i najczęściej żyjemy w myśl zasady, że jakoś tam będzie. Z pewnością będzie, ale z problemami finansowymi. Z finansami domowymi jest podobnie jak z finansami przedsiębiorstw, one nie żyją w jakimś oderwaniu od rzeczywistości. Na takich samych zasadach działają finanse publiczne. Są one zaplanowane, a ich wydatkowanie kontrolowane.

Co by się stało gdyby finanse publiczne nie podlegały kontroli, kiedy by ich wydatkowanie puszczono na żywioł? Z pewnością nic dobrego.

Tak samo jest z budżetami rodzinnymi. Jeżeli nie zaplanujemy naszych przychodów i wydatków pod koniec miesiąca może okazać się, że zabrakło nam pieniędzy. A skoro nam zabrakło kasy, sięgamy po karty kredytowe i kredyty, które później musimy spłacić. Ale wówczas mamy już mniej pieniędzy na miesięczne wydatki, bowiem przybyło nam rat.

Co więc robimy? Bierzemy kolejne kredyty, najczęściej pożyczając je za pomocą kart kredytowych. W końcu tak zapętlamy się, że przestajemy być wypłacalni. Banki wiedzą już o takich klientach, bowiem rosną ich niespłacane należności kredytowe. Dlatego delikwent, który nie spłaca kredytów musi liczyć się z tym, że kredytu już nie dostanie oraz, że może zapukać do niego windykator. I tak też najczęściej się dzieje. Dlatego obojętnie czy w grę wchodzą finanse publiczne czy domowe starajmy się planować nasze budżety.

Zawsze planujmy nasze miesięczne przychody i wydatki. Jak się to mówi żyjmy z ołówkiem w ręku.

Na przykład mając czwórkę małych dzieci, trzeba się nieźle nagimnastykować, aby związać koniec z końcem.
Czasami nie wystarcza pieniędzy, a wtedy trzeba z czegoś zrezygnować, ale takie jest życie.
Jednych stać na wszystko, na wyjazdy zagraniczne, wyjazdy nad morze czy w góry, innych na takie luksusy nie stać.

“My jednak nie narzekamy, ponieważ mamy czwórkę wspaniałych dzieci, które zamiast jeździć na wakacje nad morze czy nad jeziora, jeżdżą do babci na wieś i pomagają przy żniwach. Później mają na kieszonkowe od babci i dziadka, na które uczciwie zarobili. Na razie oboje z żoną mamy pracę, więc nie narzekamy. Pracujemy w administracji państwowej, nie dotknęły nas redukcje, nasze firmy nie splajtowały w czasie największego kryzysu tak jak wiele prywatnych firm, dlatego nasza sytuacja nie jest taka zła jak wielu innych rodzin. Ale gdybyśmy wszystkiego nie planowali, nie kontrolowali naszych wydatków z pewnością również i my mielibyśmy kłopoty.”

Planujmy zatem nasze wydatki bo warto.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
28 − 8 =


Centrumkredyt poleca