Jak zarządzać finansami po ślubie bez małżeńskich kłótni?

Jak zarządzać finansami po ślubie bez małżeńskich kłótni?
15 marca
14:14 2020
()

Sprawy finansowe w małżeństwie są zbyt poważnym tematem, żeby pozostawiać je bez dokładnych ustaleń w przypadku zamiaru wejścia w związek małżeński. Jasno określone zasady pozwolą nie tylko uniknąć zbędnych kłótni i nieporozumień przyszłych małżonków, ale również umożliwiają lepsze planowanie wspólnych wydatków i efektywniejsze zarządzanie domowym budżetem.

Kłótnie na temat spraw finansowych są często przyczyną rozwodów, dlatego tak ważne jest zawczasu ustalenie zasad, na jakich będziemy zarządzać pieniędzmi i jak będziemy planować wydatki. Pozwoli to uniknąć małżeńskich kłótni po ślubie.

Często jest tak, że jeszcze przed ślubem każdy z narzeczonych ma już swoje konto z regularnymi wpływami. Jedną z pierwszych kwestii powinno być uregulowanie spraw związanych z rachunkami bankowymi. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest połączenie osobnych kont w jedno wspólne już po ślubie. Ma to swoje dobre i złe strony. Przede wszystkim nie trzeba ponosić kosztów utrzymania dwóch rachunków, ale za to partner ma większą kontrolę nad naszymi wydatkami.

Przy osobnych kontach małżonkowie mogą czuć się nieco swobodniej, jednak pojawia się kwestia tego, kto ma jakie rachunki płacić i kto za jakie wydatki odpowiada. W tym wypadku nie ma jednak sensu dzielenie wydatków po równo, ponieważ małżonkowie prawdopodobnie mają różnej wysokości pensji.

Można spróbować jeszcze jednego rozwiązania, w którym każdy z małżonków posiada własne konto i proporcjonalnie do swoich zarobków wpłacają pieniądze na trzeci, wspólny rachunek, z którego finansowane jest utrzymanie gospodarstwa domowego, a większe wydatki (np. wakacyjne) ustalane są wspólnie.

W Polsce, co łatwo zauważyć, najczęściej spotykany jest model ze wspólnym kontem i ze wspólnym budżetem. Wszystko finansowane jest z jednej puli. To duża różnica w stosunku do na przykład amerykańskiego rozwiązania, gdzie każdy z małżonków dysponuje oddzielnie swoimi pieniędzmi, a wspólne wydatki dzielone są po połowie. Jeszcze inaczej jest we Francji, gdzie wspólne wydatki finansowane są proporcjonalnie do zarobków, a poza tym każdy z małżonków dowolnie zarządzać własnymi oszczędnościami.

Bez względu na to, jaki model zarządzania pieniędzmi wybierzemy, warto, żeby była to dokładnie przemyślana decyzja. Trzeba ją również dostosować do przyzwyczajeń i charakterów samych małżonków. Często również uwzględnia się tradycję wyniesioną z domu rodzinnego.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.