Czy płacenie kartą przez Internet jest bezpieczne?

Czy płacenie kartą przez Internet jest bezpieczne?
15 marca
14:35 2020
4
(2)

Płatności dokonywane przez Internet za pomocą przelewów zlecanych z kont osobistych po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej są w Polsce bardzo popularne. Płacenie on-line kartami płatniczymi – już nie. A przecież kartą zapłacimy równie szybko i bezpiecznie.

Nieznajomość zasad korzystania z kart kredytowych sprawiła, że w pewnym momencie łączne zadłużenie Polaków z tego tytułu sięgnęło 15 mld zł. Teraz większość osób już wie, że z kredytu zaciągniętego poprzez karty kredytowe należy się rozliczyć w terminie bezodsetkowym. Zasady działania kart debetowych, czyli kart wydawanych do kont osobistych, nie są już tak skomplikowane. Za ich pośrednictwem nie zaciągamy w bankach kredytów, korzystamy z nich tylko do sald na rachunkach bankowych (chyba że mamy przyznany przez bank limit debetowy – ale wtedy po wpłynięciu na nasze konto gotówki bank sam reguluje należności). Nadal jednak niewiele osób wie, że kartami wydawanymi do kont osobistych można również płacić za zakupy dokonywane w Internecie.

Transakcje internetowe dokonywane przy użyciu kart płatniczych to wielka wygoda, bowiem niemal natychmiast otrzymujemy potwierdzenie wpłaty, co z kolei przekłada się na termin realizacji zakupów. Płatności internetowe oznaczają niższe koszty, szybkość realizacji transakcji oraz dużą oszczędność czasu. Procedura realizowania takich operacji finansowych jest bardzo prosta. Podajemy wymagane dane z karty do konta, czyli imię i nazwisko, numer karty lub ostatnie cztery cyfry, a także termin ważności karty. Istotne jest również podanie kodu CVV/CVC. Co oznacza ten kod? Na jakich zasadach działa?

Kod CVV/CVC stanowi zabezpieczenie dokonywanych transakcji. Kod ten stanowią 3 ostatnie cyfry na odwrocie karty, tuż obok podpisu. Należy pamiętać, że w trakcie logowania strona, z jakiej korzystamy przy płatnościach, powinna używać protokołu szyfrującego SSL. Protokół ten zabezpiecza przed wglądem niepowołanych osób w operację.

Pamiętać należy, że adres strony powinien zaczynać się od liter HTTPS, a nie HTTP. Jest to bardzo ważne, ponieważ logując się, przekazujemy swoje dane oraz hasło. Należy zadbać o to, by informacja ta nie wpadła w niepowołane ręce.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.