Jak chronić kartę przed skimmingiem?

Jak chronić kartę przed skimmingiem?
16 marca
08:10 2020
()

Transakcje dokonywane za pomocą karty płatniczej to dziś codzienność. Nic w tym dziwnego, to rozwiązanie bardzo wygodne. Niestety sytuację tę wykorzystują przestępcy, którzy mają swoje sposoby na przechwycenie naszych danych. Jednym z nich jest skimming. Jak się przed nim chronić?

Skimming polega na nielegalnym kopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej w celu wykonania kopii, a następnie dokonywaniu płatności za towary i usługi lub wypłat z bankomatu. To w efekcie obciąża rachunek posiadacza karty.

Jak wygląda proceder skimmingu?

Przestępcy na bankomatach umieszczają urządzenia, dzięki którym sczytują dane z kart. Instalują nakładkę na otwór, w który wsuwamy kartę. Dzięki temu skanują całą zawartość paska magnetycznego, którą następnie mogą nagrać na dowolny kawałek plastiku z paskiem magnetycznym lub przesłać elektronicznie. Aby móc korzystać z kart, oprócz danych z paska magnetycznego przestępca musi przechwycić także PIN. W tym celu przestępcy montują nad klawiaturą listwy z miniaturową kamerą lub też używają fałszywej klawiatury. Jest ona przyklejana na prawdziwą.

Mechanizmy zabezpieczające przed skimmingiem

Niektóre bankomaty posiadają funkcję, dzięki której karta – po włożeniu do bankomatu – wibruje. Mechanizm ten ma zabezpieczyć plastik przed czytaniem danych. Innym zabezpieczeniem w bankomatach są różnego rodzaju plastikowe wypustki wokół otworu na kartę, mające uniemożliwić zamontowanie przez przestępców tzw. skimmera.

Wielu użytkowników posiada karty z wbudowanym chipem, który ma stanowić ochronę przed pozyskiwaniem przez przestępców danych dotyczących karty. Informacja o chipie zapisana jest właśnie na pasku magnetycznym karty. Wówczas bankomat czyta informację i uruchamia tzw. moduł EmV, który łączy się z z chipem na karcie. Następnie na wyświetlaczu bankomatu wyświetla się komunikat o możliwym wydłużonym czasie oczekiwania na przeprowadzenie danej operacji. Po zeskimmowaniu karty z chipem złodziej nie ma możliwości użycia karty w bankomacie obsługującym moduł EMV.

Czujność to podstawa

Banki wprowadziły już kilka rozwiązań mających chronić klientów przed skimmingiem, jednak pomysłowość przestępców nie zna granic i niekiedy obecne zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające. Z tego powodu zalecana jest czujność. W razie podejrzeń warto skontaktować się z bankiem, przekazać informacje o nieprawidłowościach. W sytuacji gdy padniemy ofiarą tego typu przestępstwa, należy natychmiast zastrzec kartę, powiadomić bank i policję.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.