Komornik zablokował konto – co robić?

Komornik zablokował konto – co robić?
16 marca
08:00 2020
()

Każdy może się kiedyś znaleźć w sytuacji, w której na jego konto bankowe zostanie nałożona blokada komornicza. Nie trzeba do tego ogromnych długów, czasami niewielkie kwoty zaległości względem firm, podmiotów prywatnych lub urzędów mogą powodować działania komornika. Warto poznać swoje prawa i możliwości działań, jakie można w tej sytuacji podjąć.

Egzekucja długów może być wynikiem posiadania jakichkolwiek niezapłaconych należności. Co ważne, nie muszą to być duże kwoty. Już kilkudziesięcio złotowy mandat drogowy, którego nie opłaciliśmy, może skutkować blokadą na koncie.

Kiedy bank zablokuje konto?

Bardzo istotny jest fakt, że to nie sam bank zajmuje nasze konto, ale działa jedynie na polecenie komornika. Do obowiązków banku nie należy przy tym informowanie klientów o fakcie zablokowania konta. To zadanie powinien wykonać organ, który przeprowadza egzekucję długu.

Na czym polega blokada komornicza?

W uproszczeniu – blokada komornicza to ograniczenie możliwości dysponowania środkami do kwoty zadłużenia.

Przykładowo: jeśli na koncie bankowym posiadamy 2000 złotych i nieuregulowaną płatność w wysokości 700 zł, która podlega egzekucji, na nasze konto zostanie nałożona blokada do poziomu egzekwowanej kwoty. Co ważne, kwota ta obejmuje całość zadłużenia oraz wszelkie koszty dodatkowe, w tym również opłatę dla komornika.

Gdy dług jest wyższy niż pensja

Jeśli nasze długi znacząco przekraczają stan rachunku bankowego, postępowanie wygląda nieco inaczej. Blokada powinna obejmować jedynie część środków z wynagrodzenia, by pozostawiać nam minimum pieniędzy na utrzymanie.

Co zrobić, gdy komornik zajmie konto?

Jeśli już doszło do nałożenia blokady na konto, najlepszym rozwiązaniem jest spłata należności. Nie zawsze jest jednak to możliwe w krótkim czasie.

Jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej, warto negocjować z wierzycielem. To od jego decyzji zależy, czy będzie możliwe rozbicie długu na raty lub nawet umorzenie części należności. Na pewno nie warto bezczynnie oczekiwać na rozwój wydarzeń w nadziei na to, że wierzyciel o nas zapomni. Wiele firm i instytucji wykaże się zrozumieniem i chęcią zawarcia ugody, jeśli tylko wykażemy się odrobiną dobrej woli. Nigdy nie jest za późno na negocjacje i spłatę zobowiązań. Ważne, by podjąć próbę dialogu z wierzycielem.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.