Ile czasu ważna jest karta płatnicza?

Ile czasu ważna jest karta płatnicza?
14 marca
14:11 2020
4
(2)

Trudno wyobrazić sobie życie bez kart płatniczych, bankomatów oraz płatności bezgotówkowych. Często używane karty płatnicze niszczą się, dlatego banki po kilku latach wymieniają je na nowe.

Karty płatnicze są elektronicznym środkiem płatniczym, dzięki któremu właściciele kart mogą wypłacać gotówkę oraz płacić za wszelkiego rodzaju produkty oraz usługi. Nie musimy nosić przy sobie gotówki czy też stać w kolejkach przed kasami bankowymi, by wypłacić z konta pieniądze, aby zapłacić w sklepie za zakupy.

Dwa podstawowe rodzaje kart

Banki mają w swojej ofercie dwa podstawowe rodzaje kart płatniczych:

  1. karty debetowe, wydawane do kont osobistych
  2. karty kredytowe.

Przy użyciu kart debetowych można przeprowadzać transakcje finansowe w ramach salda na koncie bankowym lub limitów debetowych, natomiast za pośrednictwem kart kredytowych można w bankach zaciągać kredyty. Karty płatnicze są kawałkami plastiku, zabezpieczonymi paskami magnetycznymi, a także coraz częściej elektronicznymi chipami, dzięki czemu można dokonywać płatności bezgotówkowych poprzez terminale bądź Internet, jak również wypłacać gotówkę z bankomatów.

Kłopoty właścicieli kart kredytowych

Problemy właścicieli kart kredytowych wynikają przede wszystkim z braku znajomości zasad korzystania z tych kart, a przede wszystkim zasad rozliczania się z bankami. Właściciele kart kredytowych, niestety, często nie przestrzegają terminów bez-odsetkowych. Jeśli w nich rozliczą się z bankiem, mogą liczyć na darmowe kredyty. W przeciwnym razie kredyty zaciągane przy użyciu kart kredytowych bywają najdroższymi na rynku bankowym. Mimo wszystko przy obecnie bardzo niskich stopach procentowych, nie trzeba martwić się odsetkami.

Okres ważności karty płatniczej

Bardzo istotny jest termin ważności karty płatniczej. Każda karta ma swój termin ważności, który powinien być wytłoczony w dolnej części awersu karty. Klienci banków powinni wiedzieć, że nie ma jednego terminu wymiany kart płatniczych, a ważność kart płatniczych ustalana jest indywidualnie przez każdy bank. Generalnie okres ważności kart płatniczych wynosi od roku do trzech lat, ale mogą to być również dłuższe terminy, np. karta do konta Visa w banku ING ważna jest aż przez pięć lat. O terminie ważności karty można się również dowiedzieć w każdej placówce banku, który wydał kartę.

Po terminie bankomat zatrzyma kartę

Zazwyczaj przed upływem terminu ważności bank wysyła pocztą nową kartę, którą należy zacząć się posługiwać po upływie terminu ważności starej karty. Jeżeli ktoś zechce zapłacić kartą, której termin ważności już minął, terminal jej nie przyjmie, a bankomat może ją zatrzymać. Nowa karta zostanie aktywowana podczas transakcji nią dokonanej z wykorzystaniem kodu PIN.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.