Finanse domowe a koronawirus

Finanse domowe a koronawirus
26 stycznia
06:11 2020
4.5
(4)

Niestety, koronawirus pojawił się także w naszym kraju. Zbyt wiele osób, zbyt wiele rodzin, nie przykładała wcześniej większej wagi do planowania swoich wydatków.

Jak planować swoje wydatki w czasach koronawirusa?

Rodzinne budżety, rodzinne biznes plany, przychody i wydatki są niekontrolowane, nieplanowane i dlatego często brakuje nam pieniędzy. Ciężkie czasy gdzie zaatakował nas koronawirus zmuszają nas do zweryfikowania naszych działań i zastanowienia się co dalej. Czasy koronawirusa zmuszają nas do lepszego planowania naszych spraw finansowych.

Nie potrafimy też nimi gospodarować i najczęściej żyjemy w myśl zasady, że jakoś tam będzie. Z pewnością będzie, ale z problemami finansowymi. Z finansami domowymi jest podobnie jak z finansami przedsiębiorstw, one nie żyją w jakimś oderwaniu od rzeczywistości. Na takich samych zasadach działają finanse publiczne. Są one zaplanowane, a ich wydatkowanie kontrolowane.

Finanse publiczne a koronawirus

Co by się stało gdyby finanse publiczne nie podlegały kontroli, kiedy by ich wydatkowanie puszczono na żywioł? Z pewnością nic dobrego.

Tak samo jest z budżetami rodzinnymi. Jeżeli nie zaplanujemy naszych przychodów i wydatków w tych ciężkich czasach koronawirusa, to może okazać się że pod koniec miesiąca zabraknie nam pieniędzy. A skoro nam zabrakło kasy, sięgamy po karty kredytowe i kredyty, które później musimy spłacić. Ale wówczas mamy już mniej pieniędzy na miesięczne wydatki, bowiem przybyło nam rat.

Kredyty a koronawirus

Co więc robimy? Bierzemy kolejne kredyty, najczęściej pożyczając je za pomocą kart kredytowych. W końcu tak zapętlamy się, że przestajemy być wypłacalni. Banki wiedzą już o takich klientach, bowiem rosną ich niespłacane należności kredytowe. Dlatego delikwent, który nie spłaca kredytów musi liczyć się z tym, że kredytu już nie dostanie oraz, że może zapukać do niego windykator. I tak też najczęściej się dzieje.

Planowanie finansów a koronawirus

Obojętnie czy w grę wchodzą finanse publiczne czy domowe starajmy się planować nasze budżety.

Zawsze planujmy nasze miesięczne przychody i wydatki. Jak się to mówi żyjmy z ołówkiem w ręku.

Na przykład mając czwórkę małych dzieci, trzeba się nieźle nagimnastykować, aby związać koniec z końcem.
Czasami nie wystarcza pieniędzy, a wtedy trzeba z czegoś zrezygnować, ale takie jest życie. Dodatkowo ograniczamy wszelkie wyjścia starając chronić się przed koronawirusem.

Wyjazdy zagraniczne, wyjazdy nad morze czy w góry, wyjścia do znajomych, staja się potencjalnie niebezpieczne.

Informacje dotyczące koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informacje na temat zachowań w dobie koronawirusa:

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej – ogólne informacje

Planujmy zatem nasze wydatki bo warto. Ograniczmy je do tych co są naprawdę potrzebne w danej chwili.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.