Stopy procentowe, jaki maja wpływ na raty kredytu?

Stopy procentowe, jaki maja wpływ na raty kredytu?
29 lipca
08:00 2019
()

Co to są “stopy procentowe”? Banki ustalają oprocentowania kredytów na podstawie stopy procentowej. Owe oprocentowanie nie może zatem przekroczyć pewnej granicy. Sprawdźmy zatem co poza oprocentowaniem wpływa na raty naszych kredytów.

Stopy procentowe to między innymi stopy dyskontowe czy referencyjne, te drugie określają wielkość oprocentowania kredytu hipotecznego. Warto wiedzieć, że poza stopą procentową na wysokość raty znacznie wpływa również marża.

Internetowa encyklopedia mówi nam, ze stopy procentowe to „wielkość mierzona procentowo wyrażonym stosunkiem kwoty, którą płaci się za użytkowanie kapitału pieniężnego do wielkości tego kapitału, najczęściej ustalana na okres roku”.

Regułki encyklopedyczne mogą nie mówić nam za wiele. Tłumacząc język naukowy na język potoczny, stopy procentowe to wysokość oprocentowania kredytu, jaki należy płacić za pożyczenie od banku kapitału czyli określonej sumy pieniędzy.

Oprocentowanie kredytów może się od siebie znacznie różnic w zależności od rodzaju kredytu. Jednak oprocentowanie kredytu hipotecznego zawsze będzie podobne ponieważ mierzone jest na podstawie aktualnej stopy referencyjnej. Na takie oprocentowanie wpływa również marża, czyli czysty zysk dla banku, tutaj różnice pomiędzy kilkoma bankami również mogą być bardzo duże.

Warto więc dokładnie analizować oferty bankowe nie sugerując się tylko i wyłącznie oprocentowaniem. Sprawdzajmy RRSO, jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania czyli wszystko co wlicza się w koszty, plus samo oprocentowanie kredytu. Jeśli interesuje nas kilka kredytów jednoczesne obliczajmy prawdopodobne raty kredytów z pomocą kalkulatorów kredytowych. Takie narzędzia oferowane są w sieci oczywiście bezpłatnie. Wystarczy wprowadzić wszystkie dane kredytu nie pomijając oczywiście ich oprocentowania aby poznać wysokość raty.

Pamiętajmy jednak, że każdy klient banku posiada inną zdolność kredytową, zatem suma raty może się od siebie znacznie różnic w kilku bankach i dla kilku innych klientów.

Gdy bank centralny obniża stopy procentowe, większość osób zastanawia się nad tym, jaki będzie to miało wpływ na nasze portfele. Otóż okazuje się, że różnoraki. Obniżka stóp procentowych pozytywnie wpłynie na pewne aspekty a negatywnie na inne. Nasze fundusze są niestety zagrożone.

Stopy procentowe maja to do siebie, że ulegają licznym zmianom. Rada polityki pieniężnej reaguje na bieżąco na różne zmiany, które wywołane są przez kryzys gospodarczy. Obniżka stóp procentowych o zaledwie kilka punktów rodzi olbrzymie zmiany dla naszych portfelów.

Co będzie dla nas korzystne a co odciśnie na nas swoje negatywne piętno?
Osoby, które spłacają kredyty w polskiej walucie mogą odetchnąć z ulga. Dla nich ten mechanizm jest jak najbardziej pozytywny. Ich kredytowa rata będzie bowiem niższa niż przed obniżką.

Co jednak z osobami, które spłacają kredyty walutowe?
W tym przypadku sytuacja nie jest już tak pozytywna. Poprzez obniżenie stóp procentowych zapewne wzrosną kursy walutowe, co dla na może oznaczać wyższą ratę kredytu. Kredyt to jednak nie jedyny podmiot, który zareaguje na zmiany w polityce pieniężnej. Ważnym aspektem w tej kategorii będą również depozyty bankowe. Niestety ich atrakcyjność znacznie ucierpi z tego powodu. Oprocentowanie lokat będzie bowiem znacznie niższe.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.