Jaką formę raty wybrać w obliczu starania się o kredyt ?

Jaką formę raty wybrać w obliczu starania się o kredyt ?
30 listopada
22:04 2013
4.5
(2)

Rata stała czy rata malejąca? to jaką formę raty wybierzemy w obliczu starania się o kredyt zależy od naszych potrzeb oraz możliwości. Do wyboru mamy dwa warianty z czego każdy z nich cechują pewne wady oraz zalety. Jedno jest pewne: podczas starania się o kredyt hipoteczny, przedstawiciel bankowy na pewno będzie prosił nas o dokonanie wyboru.

Która opcja jest korzystniejsza?

Niestety Ci , którzy liczyli na jednoznaczną odpowiedź zostaną odesłani z kwitkiem. Trudno jest bowiem ocenić co będzie się bardziej opłacało poszczególnym jednostkom. Każdy z nas ma bowiem inne plany i inny budżet. Przyjrzyjmy się zatem czym cechują się poszczególne typy rat kredytowych.

Raty stałe noszą również nazwę rat annuitetowych. Jest to alternatywa dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo. Mimo mylącej nazwy raty równe w każdym miesiącu są nieco inne. Z czego to wynika? Powodem takiej konstrukcji jest obowiązek wykreowania takiego harmonogramu spłat, który musi zwierać raty odsetkowo identyczne.

Raty malejące z kolei cechują się tym, że instytucja finansująca dzieli cały kapitał na spłatę zadłużenia w taki sposób aby ustalić miesięczną transzę naszego zadłużenia. To jakie odsetki zapłacimy determinowana jest przez odsetki jakie pozostały nam do uregulowania.

Co różni wyżej przedstawione raty? Rata kredytu malejąca ma jedną bardzo ważną zaletę – spłacając kredyt w taki sposób zapłacimy w ostatecznym rozrachunku dużo mniej niż w kontekście rat stałych. Wada niestety tkwi w tym, ze bank wylicza dla rat malejących dużo wyższą zdolność kredytową. Rata kredytu stała w mniejszym stopniu obciąża nasz domowy budżet biorąc pod uwagę stabilność owych rat.

Nie ma jednej odpowiedzi , która zasugerowałaby nam określony wybór. Decyzja nie jest łatwa, dlatego warto zasięgnąć porady wykwalifikowanego doradcy finansowego.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.