Prowizja od kredytu hipotecznego i jej wpływ na RRSO

Prowizja od kredytu hipotecznego i jej wpływ na RRSO
11 sierpnia
06:35 2016
4
(1)

Kredyt kredytowi nierówny, dlatego chcąc pożyczyć pieniądze w banku na zakup mieszkania, należy porównać najpierw różne oferty, szczególnie zwracając uwagę na oprocentowanie rzeczywiste, czyli na RRSO. Sprawdźmy również, jak prowizja od kredytu hipotecznego wpływa na wysokość RRSO.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) pokazuje całkowity koszt kredytu, jaki przyjdzie nam ponieść. Koszt ten określany jest procentowo i w ujęciu rocznym. Zasada jest taka, że im niższe jest RRSO, tym dla nas – jako kredytobiorców – lepiej, ponieważ mniej zapłacimy za pożyczenie pieniędzy na wymarzony dom lub mieszkanie.

RRSO prawdę ci powie!

Oprocentowanie rzeczywiste, czyli nasze RRSO, dokładnie odzwierciedla wszystkie koszty, na jakie się zgadzamy, podpisując daną umowę kredytową. Co ciekawe, banki raczej starają się mniej zwracać uwagę konsumentów na wskaźnik RRSO, umieszczając go gdzieś w dolnych partiach reklam i do tego małym druczkiem, eksponując raczej oprocentowanie nominalne. To wygląda bardziej atrakcyjnie, ponieważ jest zawsze niższe niż RRSO, ale tak naprawdę nie mówi wszystkiego o kosztach pożyczenia pieniędzy.

Najpewniej banki nie chwaliłyby się w ogóle RRSO, ale zobowiązuje ich do tego Ustawa o kredycie konsumenckim, zgodnie z którą oferta powinna zawierać przykład reprezentatywny. W tym ostatnim pokazywany jest średni okres kredytowania najczęściej udzielanych kredytów, a także RRSO.

Prowizja a RRSO

Poszukując kredytu hipotecznego, warto jeszcze zwrócić uwagę na prowizję, jaką banki chętnie pobierają, pożyczając pieniądze. Prowizja coraz częściej staje się okazją, żeby dodatkowo zarobić na kliencie i maksymalizować zyski. Czasem taka prowizja może być naprawdę duża, ponieważ kredyty hipoteczne to zazwyczaj również duże kwoty, a od nich właśnie naliczana jest prowizja. Warto jednak podkreślić, że to opłata pobierana jednorazowo.

Czy prowizja ma jakiś wpływ na wysokość RRSO? Okazuje się, że tak. Wpływ prowizji na oprocentowanie rzeczywiste zależy także od długości okresu kredytowania. Okazuje się, że im dłuższy okres spłaty kredytu, tym mniejszy wpływ prowizji na RRSO. Przy krótkim okresie kredytowania oprocentowanie rzeczywiste może bardzo wzrosnąć pod wpływem prowizji.

Należy pamiętać, że RRSO różnych kredytów można tak naprawdę porównywać przy tej samej kwocie i tym samym okresie kredytowania.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
16 ⁄ 8 =


Centrumkredyt poleca