Dlaczego bank odmawia kredytu hipotecznego?

Dlaczego bank odmawia kredytu hipotecznego?
17 kwietnia
11:36 2017
0
(0)

Proces udzielania kredytu hipotecznego jest dość skomplikowany. Banki weryfikują wypłacalność potencjalnego kredytobiorcy, biorąc pod uwagę różne kryteria. Ryzyko związane z tak dużym i długoletnim zobowiązaniem sprawia, że często klienci nie uzyskują kredytu, o który wnioskują. Jakie są przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Bank rozpatruje wniosek kredytowy, biorąc pod uwagę wytyczne z przepisów prawa, instytucji kontrolujących ich działalność, a także z bankowych procedur oceny ryzyka i polityki banku. Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny musi złożyć wraz z wnioskiem szereg dokumentów dotyczących jej dochodów, a także nieruchomości zabezpieczającej. Przed podjęciem pozytywnej decyzji o udzieleniu kredytu bank weryfikuje dostarczone przez klienta dokumenty, a także dokonuje oceny jego zdolności kredytowej i sprawdza jego historię w BIK-u. Jeśli w trakcie tej weryfikacji kredytobiorca nie wypadnie wiarygodnie, wtedy jego wniosek zostaje przez bank odrzucony.

Historia w BIK-u

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, zajmuje się zbieraniem, przechowywaniem i przetwarzaniem danych na temat kredytobiorców. W instytucji tej znajdują się dane o terminowo spłacanych zobowiązaniach, a także tych spłacanych z opóźnieniem lub zapomnianych przez dłużnika. W sytuacji, gdy kredytobiorca spóźnił się z ratą kredytu i zostało to odnotowana w BIK-u, wtedy instytucja ta może przetrzymywać dane o takim incydencie przez 5 lat nawet bez zgody klienta. Każdy bank przed udzieleniem kredytu sprawdza potencjalnego kredytobiorcę w Biurze Informacji Kredytowej. W sytuacji, gdy instytucja finansowa z BIK-u dostaje niepochlebne dane na temat klienta, wtedy wniosek kredytowy takiej osoby zostaje odrzucony.

Zbyt niskie dochody

Osoba posiadająca małe dochody i wnioskująca o kredyt hipoteczny musi liczyć się z tym, że jej wniosek zostanie odrzucony. Bank przed udzieleniem zobowiązania wylicza zdolność kredytową wnioskodawcy. W tym celu potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy o osiąganych dochodach.

Bank, oceniając zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania, bierze pod uwagę zarobki, ale także wydatki, tzn. raty kredytów, miesięczne rachunki, ilość osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy itp. W sytuacji, gdy bank stwierdzi, rata kredytu hipotecznego zbytnio obciąży budżet domowy klienta, wtedy wniosek kredytowy zostaje odrzucony.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
20 × 7 =


Centrumkredyt poleca