Jak poprawnie wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny

Jak poprawnie wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny
13 października
17:02 2013
()

Wniosek o kredyt hipoteczny nie jest łatwym dokumentem. Wypełnienie go własnymi siłami jest naprawdę dużym wyczynem. Z czego składa się taki wniosek i jak go wypełnić?.

Każdy bank ma własny wzór wniosku kredytowego więc o jakiejkolwiek standaryzacji trudno tu mówić (a na pewno marzą o tym pośrednicy finansowi). Każdy bank w szczegółach wniosku pyta się o co innego, a jeśli już o to samo to zupełnie inaczej. Pytanie o źródło dochodów czy wiek można zadać na różne sposoby. A już prawdziwa sztuka to w niektórych wnioskach o kredyt hipoteczny wypełnienie pola, w którym bank się pyta o nasze zobowiązania. Nie wiadomo czy podawać aktualne wartości, czy limity w kartach kredytowych, czy minimalne kwoty spłaty etc.

Zacznijmy od początku.

Cel kredytu

W każdym wniosku o kredyt hipoteczny początkowa sekcja to pytania o cel kredytu. Bank chce wiedzieć, czy budujemy dom, kupujemy mieszkanie, a może konsolidujemy inne kredyty. Do tego przy każdym celu powinniśmy podać określoną kwotę, którą chcemy uzyskać  banku. Jeśli nawet wnioskujemy o kredyt mieszkaniowy w obcej walucie to powinniśmy podawać kwoty w złotych polskich.

Okres kredytowania

Do tego dochodzą pytania o okres kredytowania, walutę kredytu oraz rodzaj rat, w których będziemy spłacać kredyt. Do wyboru mamy raty równe lub malejące. W niektórych bankach możemy spotkać się również z pytaniem o proponowany dzień spłaty raty kredytowej. Niektóre banki umożliwiają wybranie tego dnia. Najlepiej więc dostosować go do dnia, w którym wpływa nasze wynagrodzenie na konto.

Dane osobowe

W dalszej części wniosku bank pyta się nas o dane osobowe, imiona, nazwiska, numer PESEL, dowodu osobistego itd.
Następnie przechodzimy do pytań o zatrudnienie i status zawodowy. Jest pytanie o rodzaj zatrudnienia, czasami branże, na pewno nazwę i dokładny adres pracodawcy, doświadczenie. Jeśli prowadzimy firmę to trzeba będzie podać jej dane.

Dochody

W tej sekcji bank pyta również o dochody, z reguły o średnią z ostatnich miesięcy. Czasami z rozbiciem na część stałą oraz zmienną. Wniosek o kredyt hipoteczny zawiera również pytania o nasz majątek, czyli posiadane nieruchomości, polisy ubezpieczeniowe, papiery wartościowe itp. Wiadomo, że klient im bardziej majętny, tym lepszy dla banku.

Zobowiązania

W tej części wniosku musimy wyspowiadać się również ze swoich zobowiązań, posiadanych kredytów, wysokości płaconych rat kredytowych, limitów na kartach kredytowych, alimentach itp. Pamiętaj, że bank będzie weryfikował te informacje, szczególnie w Biurze Informacji Kredytowej więc udawanie, że czegoś nie mamy nie zda się na nic.

Charakterystyka nieruchomości

W dalszej części przedstawiamy dokładną charakterystykę nieruchomości, którą kupujemy, a więc metraż, adres, wartość (cena), numer księgi wieczystej. Jeśli chcemy zrobić remont lub dokończyć budowę domu to załącznikiem do wniosku o kredyt mieszkaniowy będzie oczywiście harmonogram budowy i kosztorys

Zgody

Musimy wypełnić jeszcze parę formułek marketingowych związanych z przetwarzaniem danych, zgodą na ubezpieczenia związane z kredytem (ubezpieczenie pomostowe do czasu wpisu hipoteki, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie na życie etc.).

Nasz wniosek o kredyt hipoteczny jest prawie gotowy :)

Jeszcze tylko podpis i już można czekać na decyzję banku.

 

Zobacz także:

Formalności przy kredycie hipotecznym – jakie dokumenty? jakie zasady?

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.