Co warto wiedzieć zaciągając kredyt gotówkowy

Co warto wiedzieć zaciągając kredyt gotówkowy
29 października
11:50 2008
4.4
(377)

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy? Warto prześledzić punkty, na które należy zwrócić uwagę szukając kredytu gotówkowego lub podpisując umowę o taki kredyt, pomimo tego, że kredyt gotówkowy wydaje się prostym produktem i łatwym sposobem na otrzymanie pieniędzy z banku.

Oprocentowanie i prowizja kredytu gotówkowego

W większości przypadków oprocentowanie kojarzy się z najważniejszym i jedynym kosztem kredytu gotówkowego. O ile pierwsza cześć stwierdzenia jest prawdziwa to druga już nie koniecznie. Różnego rodzaju prowizje i opłaty za ubezpieczenia stanowią również dodatkowy koszt kredytu.

Nie wolno ich lekceważyć.

Oprocentowanie to jednak główny składnik kosztu kredytu. Banki bardzo często kuszą w swoich reklamach czy materiałach bardzo niskim oprocentowaniem kredytu gotówkowego. Nie można polegać na tego typu zachętach bo kredyt gotówkowych „swoje” musi kosztować. Najlepiej obraz całkowitego kosztu kredytu gotówkowego oddaje oprocentowanie rzeczywiste czyli takie, które uwzględnia wszystkie koszty kredytu (oprocentowanie, prowizje, koszt ubezpieczenia). W ten sposób otrzymuje realne oprocentowanie w postaci RRSO czyli rocznej stopy oprocentowanie. Na jej podstawie należy porównywać oferty banków. Nie musimy jej liczyć sami ponieważ banki w przypadku kredytów gotówkowych mają obowiązek podawania tej stopy.

Dla klientów, którzy wnioskują o kredyt gotówkowych z pomocą przychodzi prawo, które w postaci ustawy antylichwiarskiej reguluje maksymalny koszt kredytu konsumpcyjnego. Zgodnie z tą ustawą oprocentowanie kredytu gotówkowego może równać się maksymalnie czterokrotności stopy kredytu lombardowego w NBP.

Drugim elementem kredytu gotówkowego, na który trzeba zwrócić uwagę jest prowizja. Może wynosić ona od 0 do 5 proc. Ta górna granica prowizji (czyli 5 proc.) to znów limit narzucony przez ustawodawcę. Dla kredytu gotówkowego na 5 tys. zł będziemy musieli zapłacić jednorazowo 250 zł. Czasami prowizja jest kredytowana i nie musimy wtedy nic płacić z własnej gotówki by otrzymać kredyt gotówkowy.

Polisy ubezpieczeniowe a kredyty gotówkowe

Bardzo ważnym elementem oferty kredytów gotówkowych są polisy ubezpieczeniowe. Są one promowane przez banki bo zwiększają bezpieczeństwo udzielonych kredytów. Ale z drugiej strony są dodatkowym kosztem dla kredytobiorcy, który czasami nie ma wyboru i musi wykupić dane ubezpieczenie. W innym przypadku nie otrzyma kredytu. Dla innych klientów ubezpieczenie to jedyna droga do uzyskania kredytu gotówkowego. Np. kredytobiorcy o niskich zarobkach, którzy przez banki zaliczani są do grupy podwyższonego ryzyka, muszą kupić polisę ubezpieczeniową. Trzeba podkreślić też fakt, że coraz częściej banki w zamian za wykupienie polisy oferują dodatkowe bonusy w postaci niższej prowizji lub niższego oprocentowania kredytu gotówkowego.
Jednak nawet w taki przypadkach wykup polisy ubezpieczeniowej nie zawsze się opłaca. Trzeba sprawdzić co nam dana umowa ubezpieczeniowa daje czyli jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba głosów: 377

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
9 × 2 =


Centrumkredyt poleca