Lokata czy konto oszczędnościowe?

01 lutego
19:49 2009
0
(0)

Oferowane klientom przez banki konta oszczędnościowe i lokaty bankowe są popularnymi produktami, z których korzystają Polacy.

Według podawanych informacji wielu naszych rodaków lokuje swoje pieniądze na kontach oszczędnościowych i lokatach bankowych. Natomiast mniejszą popularnością, a  wynika z tego i że zaufaniem  cieszą się  obligacje i fundusze obligacyjne .

Na taką wysoką pozycję kont oszczędnościowych i lokat z pewnością ma wpływ bardzo prosty sposób ich zakładania.

Lokata bankowa to produkt , który w swojej ofercie posiada prawie każdy bank, nawet dla klienta dysponującego niewielką kwotą. Przystępnym  produktem bankowym jest także konto oszczędnościowe. Rachunek oszczędnościowy to zazwyczaj dodatkowe, bezpłatne, ale wysoko oprocentowane konto powiązane z naszym rachunkiem osobistym typu ROR.

Dokonując porównania pomiędzy tymi dwoma produktami  można podkreślić kilka zalet ale również kilka wad każdego z rozwiązań.

Zaleta rachunków oszczędnościowych

Zaletą rachunków oszczędnościowych jest ich elastyczność, bowiem wpłacając pieniądze na wysokooprocentowane konto nie zobowiązujemy się do utrzymywania określonego salda przez umówiony okres, a pieniądze tam zgromadzone są w każdej chwili do naszej dyspozycji. Dokonując wypłaty nie musimy się obawiać utraty odsetek, ponieważ otrzymamy należne nam odsetki za każdy dzień przetrzymywania  naszych pieniędzy na rachunku .
Natomiast wadą kont oszczędnościowych jest niższe oprocentowanie, w stosunku do oprocentowania, jakie można uzyskać na tradycyjnej lokacie bankowej. Taką cenę płacimy za wyższą elastyczność w dysponowaniu środkami finansowymi zgromadzonymi na rachunku. Oprócz tego banki, w regulaminach prowadzenia rachunków oszczędnościowych, często zawierają liczne ograniczenia dotyczące choćby liczby bezpłatnych przelewów w miesiącu, czy opłat za prowadzenie rachunku,  co wpływa na wzrost kosztów jego prowadzenia.

Lokaty bankowe są  mniej elastyczne, ale  dają możliwość wypracowania wyższych zysków. Wadą tradycyjnych lokat bankowych są opłaty za ich zerwanie. Nie dotrzymując terminu lokaty możemy stracić nawet wszystkie wypracowane odsetki.

Porównanie rachunków oszczędnościowych i lokat terminowych nie jest łatwe, ponieważ każde z nich  zaspokajają inne potrzeby klientów.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
11 × 14 =


Centrumkredyt poleca