Czy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe?

Czy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe?
22 kwietnia
15:19 2016
4.5
(2)

Gdy chcemy posiadać własną działalność gospodarczą musimy być przygotowani na sytuację, która zobliguje nas do skorzystania z usługi jaką jest konto firmowe.

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie własnej działalności gospodarczej staje przed koniecznością zgłoszenia do urzędu skarbowego numeru rachunku bankowego, który będzie traktowany jako konto firmowe. W tym miejscu pojawia się pytanie – czy zgłosić do urzędu swoje dotychczasowe konto osobiste, czy może jednak zdecydować się na otwarcie nowego ROR, wybierając jeden z dostępnych rachunków oferowanych przez banki jako konta stricte firmowe? Co będzie bardziej się opłacać?

Niestety, jak pokazuje porównywarka kont, ROR firmowy w większości banków wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznie większych opłat za prowadzenie rachunku (czy użytkowanie karty debetowej do niego wydanej lub przelewy zewnętrzne) w porównaniu do opłat obowiązujących przy kontach osobistych. Czy jest więc sens decydowania się na rachunek firmowy, skoro polskie prawo dopuszcza wykorzystywanie konta osobistego do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Rozpatrując zagadnienie jedynie od strony opłat towarzyszących rachunkowi firmowemu, ten posiada właściwie tylko wady. Kiedy jednak skupimy uwagę na korzyściach niezwiązanych bezpośrednio z finansami, okaże się, że ROR firmowy bywa przydatny. Dzieje się tak wówczas, gdy mamy do czynienia z dużą liczbą przelewów wykonywanych bądź przyjmowanych od kontrahentów lub klientów indywidualnych. Dla samej wygody księgowania i rozliczania poszczególnych transakcji dobrze jest posiadać odrębny rachunek bankowy, który służyłby tylko do tych celów. Podobnie z przelewami na rzecz uregulowania płatności wobec pracowników. Gdy tego typu operacje finansowe są jedynymi widocznymi na wyciągach z ROR, bez obecności informacji np. o płatnościach kartą w sklepach spożywczych czy wypłatach drobnych sum na własny użytek z bankomatów, łatwiej kontrolować firmowe przychody i rozchody. Wszystkie transakcje widać czarno na białym, a szybkie wyszukanie potrzebnych danych zajmuje minimum czasu.

Jeszcze większą zaletą posiadania rachunku firmowego jest dostęp do wielu produktów bankowych przygotowanych specjalnie dla klientów biznesowych. Warto chociażby przypomnieć o tym, jak nisko w porównaniu do tradycyjnych kredytów konsumenckich oprocentowane są kredyty dla sektora przedsiębiorstw. Gdy właściciel przedsiębiorstwa zechce skorzystać z którejś z opcji kredytowania zarezerwowanej dla klientów firmowych, z pewnością posiadanie konta firmowego w banku, w którym o finansowania będzie się starał, pozwoli na uproszczenie procedury wnioskowania o kredyt.

Wszelkie rozliczenia za dostarczone towary czy też zakupiony usługi w świetle prawa muszą być pokrywane z funduszy należących do kapitału zakładowego danej spółki. Aby z takich funduszy skorzystać muszą one podlegać stałemu monitoringowi oraz analizie, która spowoduje brak problemów przy rozliczaniu się np. z urzędem skarbowym.

Jak wiemy pieniądze należące do naszej działalności gospodarczej to pieniądze firmowe, a nie prywatne. Jeżeli z uzyskanych przychodów chcemy wzbogacić nasz osobisty portfel musimy zwyczajnie wykonać wypłatę środków jako wynagrodzenie dla pracownika. Wszelkie operacje w świetle prawa, które mają charakter działalności gospodarczej muszą być wykonywane za pośrednictwem usługi, jaką jest konto firmowe.

Tak więc jakie konto firmowe byłoby dla nas najlepsze?

To zależy wszystko od pewnych ważnych elementów. Warto zapomnieć o darmowych prowadzeniach rachunku, gdyż przy odpowiednich obrotach, które generuje nasza działalność gospodarcza powinniśmy liczyć na dodatkowy pakiet usług w ramach obsługi klientów biznesowych czy też tych ze strefy VIP, oczywiście za odpowiednio wysoką opłatą, która i tak nie uszczupli naszego portfela. Najbardziej prestiżowe rachunki oferują nawet odpowiednie doradztwo finansowe, możliwość powierzania naszych środków w funduszach inwestycyjnych czy też automatycznego transferu na lokaty wieczorowe czy też konta oszczędnościowe. To wszystko wykonują za nas bankierzy, które mają odpowiednie zobowiązanie do operacji na naszych pieniądzach. Aby wybrać odpowiednie konto firmowe nie musimy kierować się broszurkami bankowymi lecz udać się bezpośrednio do interesującego nas oddziału, który zaoferuje nam pakiet usług na indywidualnych, preferencyjnych warunkach ustanowionych na nasz charakter działalności gospodarczej.

Banki oferują wiele rodzajów kont bankowych zarówno takich skierowanych dla osób indywidualnych jak również dla osób prowadzących własną działalność. Sprawdźmy zatem jakie są najlepsze konta firmowe i jak je znaleźć.

Konto firmowe jak sama nazwa wskazuje to kona bankowe przeznaczone wyłącznie dla firm. Logiczne jest, że osoby prywatne nie mogą założyć takiego konta. Obecnie każdy bank działający na rynku posiada takie konta w swej ofercie. Zarówno banki tradycyjne jak również banki internetowe oferują założenia konta firmowe. Oferty mogą się od siebie znacznie różnic w zależności od banki.

Wybierając konto firmowe należy zwrócić uwagę nie tylko na koszty prowadzenia konta ale również na wysokość opłat za przelewy internetowe lub papierowe. Mile widziane są konta firmowe, które posiadając darmowe przelewy do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Konto firmowe, a porównywarka kont bankowych. Szukając najlepszego konta firmowego warto skorzystać z pomocy jaką jest porównywarka kont, oferowana przez wiele portali finansowych. Porównywarka wyszukuje oferty banków pod względem parametrów , które same określimy. Wystarczy, że wprowadzimy wszystkie dane w odpowiednie pola internetowego narzędzia. Warto również samemu bliżej przyjrzeć się ofertom kont bankowych, sprawdzając wszystkie koszty związane z posiadaniem konta. Takie informacje można znaleźć między innymi w cennikach banków dostępnych na ich oficjalnych stronach. Konto firmowe dla małych i dużych przedsiębiorców.

Niezależnie od tego jak duża jest prowadzona działalność czy jest to mały sklepik osiedlowy czy supermarket konto firmowe może założyć każda firma. W dzisiejszych czasach konto firmowe zapewnia firmie prowadzenia efektywnej księgowości. Wynagrodzenia pracowników nie są wypłacane w tradycyjny sposób lecz poprzez przelewy bankowe.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.