Jakie konto firmowe wybrać?

22 kwietnia
15:20 2016
0
(0)

Najlepsze konta bankowe kojarzą się właściwie z jednym – mają być jak najtańsze, a najlepiej zupełnie darmowe. Czy takie oferty są osiągalne w przypadku firm?

Zgodnie z art. 22 pkt. 1 Ustawy o działalności gospodarczej przedsiębiorca może posługiwać się w celach związanych z prowadzoną działalnością (czyli przyjmowaniem i wykonywaniem przelewów) należącym do siebie rachunkiem bankowym, ale nie jest sprecyzowane, że musi to być rachunek firmowy. Teoretycznie więc można prowadzić rozliczenia za pośrednictwem prywatnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Przeprowadzane w ramach konta transakcje mogą dotyczyć nie tylko rozliczania się z kontrahentami, ale także z urzędem skarbowym i ZUS-em. Teoretycznie przedsiębiorca może więc obyć się bez konta firmowego, co pozwoli mu na poczynienie oszczędności z tego względu, że rachunki firmowe zazwyczaj obłożone są dużo wyższymi opłatami cyklicznymi za ich obsługę (zwykle od 30 do 150 zł miesięcznie).

Nie wszystkie banki wyrażają jednak zgodę na posługiwanie się kontem osobistym w celach firmowych. Nawet jeśli jest to możliwe, to pojawiają się pewne niedogodności – za przykład może posłużyć PKO Bank Polski, który nie dopuszcza uznania rachunku prywatnego właściciela firmy przelewem z tytułu zwrotu podatku VAT – ten może być dokonany jedynie na konto firmowe. Ponadto ROR-y firmowe wzbogacone są o szereg instrumentów ułatwiających przedsiębiorcy zarządzanie finansami firmy. Rachunek firmowy założyć więc warto. Tylko, jak wybrać ten najkorzystniejszy?

Najlepsze konto firmowe łatwo odnaleźć, posługując się porównywarką kont. Dzięki niej można w szybki sposób zapoznać się z ofertami rachunków dla przedsiębiorców, jakie są udostępniane przez banki funkcjonujące na polskim rynku finansowym. Wskazując na te parametry, które są dla nas najistotniejsze (np. brak opłaty za prowadzenie ROR lub darmowe przelewy), otrzymujemy listę instytucji, które spełniają stawiane przez nas wymogi. W ten sposób, nie odchodząc od komputera, przedsiębiorca będzie w stanie wytypować ofertę najbardziej odpowiadającą jego oczekiwaniom. Po wybraniu jednej z nich pozostaje tylko udać się do oddziału danego banku i po okazaniu stosownych dokumentów potwierdzających tożsamość przedsiębiorcy i fakt istnienia jego firmy, podpisać umowę o prowadzenie ROR.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
27 + 26 =


Centrumkredyt poleca