Jak znaleźć odpowiedni kredyt inwestycyjny?

22 kwietnia
16:01 2016
()

Co zrobić, gdy do wdrożenia planu rozbudowy własnego przedsiębiorstwa (np. zmodernizowania linii produkcyjnej czy doposażenia stanowisk pracy) brakuje niezbędnego kapitału? W tani sposób postawiony cel osiągnąć można dzięki kredytowi inwestycyjnemu.

Kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym, który ma posłużyć sfinansowaniu przez przedsiębiorcę określonego przedsięwzięcia, służącego rozwojowi firmy. Dzięki kredytowi inwestycyjnemu można przykładowo zdobyć pieniądze potrzebne na zakup niezbędnych materiałów, urządzeń, pojazdów czy opłacenie licencji. Za pomocą kredytu inwestycyjnego osoba prowadząca własną działalność gospodarczą może zrealizować niemal każdy zamysł, którego przeznaczeniem będzie zwiększenie albo utrzymanie bieżącej wartości majątku trwałego firmy.

Niewątpliwym plusem kredytów inwestycyjnych – w porównaniu do większości pozostałych form kredytowania, dostępnych na rynku usług finansowych – jest ich niska cena, a dokładniej, atrakcyjne oprocentowanie. Większość banków swoje oferty konstruuje w oparciu o oprocentowanie zmienne, które zależy od bieżącej wartości stopy WIBOR (zazwyczaj WIBOR 3M, w nielicznych przypadkach WIBOR 1 M) oraz czynnika stałego, jakim jest marża kredytodawcy.

Jak wskazuje porównywarka kredytów, marże bankowe w przypadku kredytów inwestycyjnych oscylują z reguły w granicach 3-5 proc., choć w większości przypadków ich wysokość jest negocjowana. Oznacza to, że oprocentowanie zostanie zaproponowane wnioskodawcy dopiero po przeanalizowaniu przez bank jego sytuacji ekonomicznej, zbadaniu dochodów oraz ocenie biznesplanu.

Biznesplan odgrywa kluczową rolę w procesie wydawania decyzji kredytowej przez bank, dlatego chcąc uzyskać jak najlepsze warunki pożyczki, warto zadbać o jego właściwą formę. Im lepszy biznesplan, tym przychylniej spojrzy na przedsiębiorcę analityk rozpatrujący jego wniosek kredytowy. Jeśli jednak opracowanie biznesplanu stanie się dla nas zbyt skomplikowane, możemy udać się do banku, który nie zawsze go wymaga (przykładem – oferta Banku Millennium).

Podejmując decyzję o tym, z usług którego banku ostatecznie skorzystamy, warto zwracać uwagę nie tylko na wysokość wspomnianej już marży, ale także na prowizję (zwykle od 0,5-5 proc. wartości kredytu), obowiązek wykupienia ubezpieczenia (które do tanich prawie nigdy nie należy) oraz opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Uwzględniając te podstawowe koszty, ocena atrakcyjności propozycji kredytowych kierowanych przez poszczególne banki stanie się całkiem prosta, co pozwoli na dokonanie słusznego wyboru.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.