kredyt na działkę budowlaną

28 marca
19:18 2012
0
(0)

Grunt na terenie naszego kraju stale zyskuje na wartości. Jeżeli uważamy aktualną chwilę za dobry moment do podjęcia inwestycji w takiej postaci a nie mamy gotówki być może warto zgłosić się po kredyt na działkę budowlaną. Jakiej postaci jest taki kredyt? Jakie czynniki mogą pomóc nam w uzyskaniu takiego finansowania?

Kredyt na działkę budowlaną z zasady jest trudniejszy niż pozostałe formy kredytów hipotecznych. Czym jest to spowodowane? Nie każdy bank oferuje taką formę finansowania. Im mniejsza konkurencja tym trudniejsze warunki do zrealizowania przez konsumenta bądź kredyt znacznie droższy. Podstawowym czynnikiem uchylającym drzwi do pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego jest wkład własny. Sugerowany przez część instytucji finansowych jest na poziomie 20% wartości działki. Oczywiście jest możliwość pozyskania 100% finansowania lecz możliwość wyboru jest uszczuplona do zaledwie kilku instytucji finansowych. Kolejnym ważnym czynnikiem jest atrakcyjność oraz lokalizacja gruntu pod hipotekę. Z zasady banki uważają niezabudowane tereny jako znacznie mniej atrakcyjne niż w przypadku domów lub mieszkań dlatego ważnym aspektem jest strategiczne położenie.

Punktem kulminacyjnym na naszą korzyść jest kwalifikacja działki pod zabudowę przemysłową bądź mieszkalną. Z reguły nie istnieje możliwość uzyskania finansowania na działkę rolną o niskiej klasie bądź tereny turystyczne czy też objętymi regulacjami ochrony przyrody w najbliższej okolicy, które ograniczają możliwość zabudowy. Warto jest więc zastanowić się, czy istnieje możliwość przekwalifikowania zakupywanej przez nas ziemi w przyszłym terminie i przedstawić taką opcję podczas składania dokumentów. Jeżeli planujemy inwestycję na danej ziemi, która jest w stanie zwiększyć jej wartość znacząco oraz mamy odpowiednie źródła finansowania na jej realizację to znajomość takiego faktu przez bank na pewno nam nie zaszkodzi.

Marzysz o swoich własnych czterech ścianach? Brak Ci jakiegokolwiek wkładu własnego, który może rozpocząć proces budowy? Czy instytucje finansowe są zdolne do sfinansowania naszej nowej nieruchomości od samych podstaw? Oczywiście, że tak. Dzięki rozwiązaniu, jakie oferuje kredyt na działkę budowlaną jesteśmy w stanie od samej podstawy działać na finansowaniu ze strony instytucji bankowej. Jakie warunki należy więc spełnić, aby otrzymać taki rodzaj finansowania? Pamiętajmy, że finansowanie działki budowlanej nie jest przyjemnym i krótkotrwałym procesem. Wiąże się to z szeregiem problemów, które mogą być spowodowane np. zabezpieczeniem finansowania zakupywanym gruntem. Jak wiemy aby ułatwić proces decyzyjny o przyznanie kredytu jest wybór tak odpowiedniej działki, która posiada wyższą wartość gospodarczą, czyli odpowiednią kwalifikację. Jeżeli chcemy zakupić działkę budowlaną jak wiemy droga jest znacznie prostsza ponieważ banki bardzo chętnie finansują zakup takich gruntów. Problemy mogą pojawić się, gdy będziemy starać się o umieszczenie wpisu hipotecznego na ziemi, która przeznaczona jest na obszary turystyczno-rekreacyjne bądź też rolnicze.

Jeżeli staramy się o kredyt na działkę budowlaną musimy liczyć się z koniecznością zawarcia polisy ubezpieczeniowej, która zagwarantuje instytucji finansowej odzyskanie powierzonych środków w momencie naszej niewypłacalności. W sytuacji gdy nie posiadamy żadnego wkładu własnego nasza zdolność kredytowa musi być znacznie wyższa. Jak wiemy działki budowlane aktualnie są w cenie i w miejscowościach znajdujących się np. pod Warszawą musimy zapłacić grubo ponad 500 tyś. zł. W takiej sytuacji nasze comiesięczne zarobki muszą sięgać co najmniej 10.000zł netto. A co z finansowaniem na postawienie domu na owym gruncie? Wszystko oczywiście zależy od naszej zdolności kredytowej. Instytucja finansowa może oczywiście wysunąć propozycję kredytu na budowę domu na preferencyjnych warunkach.

Kredyty hipoteczne w zdecydowanej większości przypadków przeznaczone są na kupno mieszkań. W końcu to w takich lokalach mieszka większość społeczeństwa. Nie jest jednak tak, że z kredytu hipotecznego nie możemy sfinansować innych celów. Kredyt hipoteczny to także kredyt na działkę, na budowę domu czy na refinansowanie innego kredytu hipotecznego. Zastosowań jest więc wiele, a wybór najlepszego kredytu, to jak zawsze kwestia indywidualna. Poniższa analiza zawiera warunki najlepszych kredytów na działkę.

Do porównania wybraliśmy działkę o wartości 100 000zł, wysokość kredytu 80% wartości, czyli 80 000zł, waluta PLN, kredyt na 15 lat w ratach równych. Przy tych właśnie parametrach najlepszą ofertę może zaproponować nam Bank BGŻ. Kredyt hipoteczny na określonych warunkach zaoferuje nam:

  • oprocentowanie nominalne 6,54% ( w tym 1,6% marży i 4,94% WIBOR)
  • prowizja za przyznanie kredytu 1,5% ( w tym wypadku 1200zł)
  • oprocentowanie rzeczywiste 7,15%
  • wysokość miesięcznej raty – 698,65zł
  • koszt wyceny 700zł

Kredyt na działkę nie będzie podlegał ubezpieczeniu w przypadku, gdy kredytobiorca w okresie spłaty nie przekroczy 70 roku życia. Jeżeli jednak tak się stanie, to koszt ubezpieczenia powiększy marżę kredytu o 0,9%. Nie ma wymagań, co do dodatkowych zabezpieczeń kredytu. Istnieje za to możliwość obniżenia marży do 1%. Nastąpi to w przypadku gdy:

  • założymy dodatkowo konto w Pakiecie Aktywnym z kartą debetową, a co miesiąc wpłynie na nie minimum 2000zł
  • złożymy wniosek o kartę kredytową płatniczą lub o kartę kredytową płatniczą ratalną, na których miesięcznie dokonywać będziemy operacji bezgotówkowych na co najmniej 300zł lub też wniosek o kartę Gold, na której dokonamy miesięcznie transakcji na co najmniej 1000zł.
  • założymy dodatkowe ubezpieczenie „Pewny Dom” lub „Pewny Dom Plus” – od ognia i zdarzeń losowych.
    Oprócz tego, że może to być kredyt na działkę, można także przeznaczyć go na inne cele – na przykład zakup gruntów rolnych.

Wahania rynku nieruchomości obligują społeczeństwo do szukania alternatywnych rozwiązań. Przykładowym wariantem w kwestii własnego lokum może być zakup działki budowlanej i budowa wymarzonego domu. Wraz z zaostrzeniem procedur kredytowych coraz mniej osób stać na tego typu wydatek. Ratunkiem w sytuacji podbramkowej może być natomiast kredyt na działkę.

Najistotniejszym krokiem w kontekście budowy własnego domu jest wybór odpowiedniego miejsca. Biorąc pod uwagę codzienne życie , nie bez znaczenia jest dojazd na posesję, stopień zanieczyszczenia powietrza czy odległość od szkoły czy parku. Są to kwestie niezwykle istotne bowiem miejsce , w którym postanowiliśmy żyć pozostanie nim przez wiele następnych lat. Jeżeli ta kwestia została spełniona to kolejnym krokiem jest wybór księgi wieczystej. Każdy kredyt na działkę wymaga odpisu tego dokumentu. Podstawowe znaczenie mają zagadnienia związane z własnością nieruchomości takie jak aktualność księgi wieczystej, czy jesteśmy jej właścicielami czy jedynie współwłaścicielami.

Pozyskanie kredytu na działkę wymaga od konsumenta szeregu formalności związanego z kwestiami prawnymi owego gruntu. Wiele instytucji finansowych zamiast owego odpisu respektuje akt prawny potwierdzający stan nieruchomości. Warto wiedzieć iż działka budowlana podlega inwestycjom przeznaczonym pod budowę domu rodzinnego jak również działalność gospodarczą nieuciążliwą dla otoczenia. W praktyce oznacza to , że kredyt na działkę może dotyczyć działki budowlanej, rolnej czy siedliskowej.

Wiele osób zamiast starań o kredyt na działkę budowlana wybiera kredyt hipoteczny na zakup działki rolnej. Alternatywa ta ma jednak swoje plusy i minusy. Dzięki temu możemy uniknąć kilku procedur jednak musimy także otrzymać pozwolenie na budowę. Innym pomysłem może być także pożyczka hipoteczna zabezpieczona posiadaną przez nas nieruchomością.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
20 ⁄ 10 =


Centrumkredyt poleca