Ochrona danych osobowych

17 lutego
11:23 2010
4
(1)

Czy nasze dane osobowe są odpowiednio chronione?
Dane osobowe pozwalają na zidentyfikowanie konkretnej osoby. Może się to odbyć za pomocą nazwiska, adresu, numeru telefonu, numeru karty kredytowej, nr dowodu tożsamości itd.

Na mocy konstytucji każdy obywatel w Polsce ma zagwarantowane prawo do prywatności i żadna instytucja nie może wykorzystywać naszych danych osobowych do innych celów, niż te, na które wyraziliśmy zgodę. W kodeksie cywilnym znajdziemy zapis, że nasze dobra osobiste także podlegają pod ochronę prywatności.

Niestety bardzo często zdarza się, że otrzymujemy różne reklamy, na które nie wyraziliśmy zgody i których w ogóle nie chcemy. Zazwyczaj są to oferty promocyjne od firm, z którymi nigdy nie mieliśmy żadnego kontaktu i nigdy nie przekazaliśmy im żadnych naszych danych osobowych. Zastanawiające jest skąd więc takie instytucje mają nasze dane?

Administratorzy danych mają prawo przekazywania danych osobowych innym podmiotom. Jednakże każda instytucja, która weszła w posiadanie naszych danych na mocy ustawy, musi powiadomić nas o tym fakcie. Jeśli nie wyrazimy zgody na to, by nasze dane znajdowały się w bazie danych nowej firmy, to jest ona zobowiązana do natychmiastowego ich usunięcia. Jeśli nie wystarczy polecenie ustne np. przez telefon, to trzeba pisemnie zażądać usunięcia naszych danych z baz instytucji.

Warto się zastanowić, czy informacje udostępnione bankom są bezpieczne i na jakich warunkach udostępniliśmy nasze poufne dane. Weźmy pod uwagę przykład, że PanX podczas otwarcia konta w jednym z banków wyraził zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Jednocześnie zaznaczył, że nie życzy sobie otrzymywania żadnych ofert reklamowych i promocyjnych. Zgodnie z prawem, bank nie może dostarczyć mu żadnych reklam, bo złamie prawo. PanX wyraził zgodę na przetwarzanie danych w celach operacyjnych, a nie marketingowych.

Z obserwacji wynika, że niewielka liczba Polaków jest świadoma swoich praw. Prawo polskie, jako jedno z nielicznych skutecznie udostępnia szereg narzędzi do ochrony naszej prywatności. Warto więc poznać nasze prawa, by nie były one nagminnie łamane.

Bardzo ważne jest także to, że ustawa o ochronie danych osobowych zobowiązuje wszystkie podmioty posiadające nasze dane do udzielenia maksymalnie raz na pół roku informacji jakie dane dotyczące naszej osoby posiadają, skąd je otrzymały, kto posiada do nich dostęp oraz w jakim celu są one przetwarzane. Jednocześnie my mamy prawo do korygowania wszelkich nieprawidłowych informacji zawartych w bazach danych wszystkich instytucji.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.