Dlaczego banki kserują dowody osobiste?

Dlaczego banki kserują dowody osobiste?
28 maja
20:18 2017
0
(0)

W takich sytuacjach jak udzielenie kredytu lub otwarcie konta bank dokonuje skanu lub kserokopii dokumentu tożsamości klienta. Jest to procedura powszechna i według instytucji finansowych bezpieczna. W jakim celu banki kserują lub skanują dowody osobiste klientów?

Prawo do kserowania dowodów osobistych daje bankom ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe. Z punktu widzenia przepisów każdy administrator – w naszym przypadku bank – aby móc przetwarzać dane osobowe musi wykazać się podstawą uprawniającą go do takiej czynności. Dodatkowo zgodnie z prawem bankowym i ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy bank jest zobowiązany do potwierdzenia tożsamości klienta. Skan lub ksero dokumentu jest dowodem na to, że instytucja finansowa takiej czynności dokonała.

Kserowanie dowodu legalne

Zgodnie z prawem bankowym kserowanie i skanowanie dowodów osobistych jest w pełni legalne. Potwierdził to w orzeczeniu z 19 grudnia 2001 roku Naczelny Sądu Administracyjny, który uznał, że:

gromadzenie danych osobowych przez wykonanie kopii dokumentu(…) jest kwestią techniczną

Ksero dowodu osobistego nie takie bezpieczne

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapewnia, że dokumenty przetrzymywane w bankach, w tym m.in. kserokopie dowodów osobistych są bezpieczne. Dyskusja związana z potrzebą skanowania dokumentów w bankach jest spowodowana tym, że coraz więcej Polaków traci swoją tożsamość na skutek kradzieży lub zgubienia dowodu osobistego. Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapowiada analizę sytuacji i być może zmianę przepisów dotyczących dokonywania kserokopii dokumentów. Okazuje się, że kserokopie dokumentów często są wykorzystywane przez oszustów do celów przestępczych.

Prawo nie nadąża za rzeczywistością

Obecnie żadna regulacja prawna nie odnosi się konkretnie do kwestii kserowania dokumentów. Nie ma zakazu dokonywania takiej czynności na potrzeby realizacji umów, ani przepisu potwierdzającego taką opcję. W związku z tym kserowanie dokumentów w celu potwierdzenia tożsamości klienta jest jedynie czynnością techniczną.

Kserowanie dowodów osobistych stanowi jeden ze sposobów zbierania danych osobowych. Należy jednak pamiętać, że orzecznictwo sądowe regulowało tę sprawę już kilkanaście lat temu, kiedy zagrożenie kradzieżą tożsamości nie było tak duże jak w chwili obecnej. W związku z tym Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uważa, że omawiany problem powinien być ponownie rozstrzygnięty na poziomie legislacyjnym.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
20 + 12 =


Centrumkredyt poleca