Jak wypowiedzieć OC?

Jak wypowiedzieć OC?
23 kwietnia
23:58 2017
4.2
(6)

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu, ale nie oznacza to, że trzeba przywiązywać się do jednego ubezpieczyciela na całe życie. W prosty sposób można wypowiedzieć obowiązującą umowę ubezpieczenia i wybrać lepszą ofertę. Trzeba tylko pamiętać o formalnościach i terminach.

Gdy chcemy zmienić firmę ubezpieczeniową, w której posiadamy polisę ubezpieczenia OC, musimy pamiętać, że oprócz podpisania nowej umowy należy także wypowiedzieć dotychczasową.

W związku ze zmianą ustawy ubezpieczeniowej z dnia 11.02.2012 roku obowiązują dwa różne sposoby wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC. Metoda i okres wypowiedzenia zależy od tego, czy nasza polisa ubezpieczenia OC była zawierana przed wejściem w życie ustawy, czy już po jej zmianie.

Ubezpieczenia zawarte przed 2012 rokiem

W przypadku umów ubezpieczeniowych zawartych przed 11.02.2012 roku wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej dzień przed upływem trwania okresu ochrony. Warto wiedzieć, że w tym przypadku największe znaczenie dla ważności wypowiedzenia ma data dotarcia do firmy ubezpieczeniowej dokumentu, a nie moment nadania listu na poczcie.

Ubezpieczenie po zmianie ustawy

W przypadku umów ubezpieczenia OC zawartych po 11.02.2012 roku także obowiązuje zasada, że wypowiedzenie musi zostać złożone najpóźniej na jednej dzień przed końcem polisy. Jednak różnica jest w tym, że podczas wysyłania wypowiedzenia pocztą dla firmy ubezpieczeniowej wiążąca jest data nadania przesyłki, a nie moment jej otrzymania.

Ubezpieczenie a kupno lub wyrejestrowanie pojazdu

Jeśli nabywamy auto używane, sprzedawca ma obowiązek przekazania wraz z samochodem obowiązującej polisy ubezpieczenia OC. Gdy nowy właściciel pojazdu po dokonaniu transakcji kupna-sprzedaży chce zmienić ubezpieczyciela, ma na taką czynność 30 dni. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu w momencie wyrejestrowania samochodu lub poprzez udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu.

Jak złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musimy złożyć na piśmie, na specjalnym formularzu dostępnym na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych. Dokument taki może być dostarczony do ubezpieczyciela:

  • osobiście,
  • drogą pocztową
  • drogą elektroniczną (e-mailem),
  • faksem
  • lub kurierem.

W przypadku, gdy wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC jest związane z kupnem lub sprzedażą auta, wtedy oprócz formularza wypowiedzenia, musimy dostarczyć do ubezpieczyciela także kopię umowy kupna-sprzedaży. Natomiast gdy wypowiedzenie następuje z powodu wyrejestrowania samochodu, wtedy należy do formularza dołączyć dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4.2 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
23 × 17 =


Centrumkredyt poleca