Złomowanie samochodu – najczęstsze błędy

Złomowanie samochodu – najczęstsze błędy
08 czerwca
22:49 2019
()

Złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdów jest w Polsce jedyną legalną metodą wycofania pojazdu z ruchu drogowego. Wszelkie próby ominięcia tej procedury wiążą się z karami finansowymi. Niestety, podczas złomowania samochodów Polacy nadal często popełniają błędy.

Pozbycie się starego, wysłużonego pojazdu może stanowić dla właściciela nie lada problem. W sytuacji, gdy takie auto sprzedamy, nie mamy gwarancji, że nabywca go przerejestruje na siebie i wykupi ubezpieczenie OC. Jeśli tego nie zrobi, prawnym właścicielem samochodu nadal będzie sprzedawca i tym samym to on będzie odpowiadał za wszystko co dalej będzie się działo z pojazdem. Najczęściej takie stare auta trafiają na nielegalne złomowiska, mogą być także użyte w celach przestępczych. Taki sposób wykorzystania pojazdu może stanowić dla prawnego właściciela problem.

Jak pozbyć się samochodu?

Najlepszym sposobem na pozbycie się zużytego pojazdu jest oddanie go do licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Za oddawany tam samochód właściciel otrzyma gotówkę. Wysokość uzyskanej w ten sposób kwoty jest zależna od masy własnej auta. Dostarczony do złomowania samochód musi posiadać wagę zgodną w 90% z tą znajdującą się w dowodzie rejestracyjnym.

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu

Po oddaniu pojazdu do złomowania Stacja Demontażu Pojazdów wydaje właścicielowi samochodu stosowne zaświadczenie, które jest niezbędne do wyrejestrowania auta. W urzędzie komunikacji musimy złożyć następujące dokumenty:

  • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
  • zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy do Stacji Demontażu Pojazdów,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu, jeżeli była wydana,
  • tablice rejestracyjne.

Fakt złomowania pojazdu oraz jego wyrejestrowanie musimy zgłosić także u swojego ubezpieczyciela.

Złomowanie samochodu – sprawy formalne

Decydując się na złomowanie starego pojazdu, warto dokonać całej czynności, tak byśmy zdążyli dokonać wyrejestrowania i wypowiedzenia OC przed końcem terminu umowy. Warto także zadbać o komplet czytelnych dokumentów zaświadczających o dostarczeniu samochodu do stacji demontażu. Ważne, by na dokumencie, który otrzymamy od Stacji Demontażu Pojazdów, była czytelna data, dane samochodu oraz pieczątka i podpis osoby odpowiedzialnej za złomowanie. W sytuacji, gdy zależy nam na czasie, ponieważ kończy nam się OC, nigdy nie zgadzajmy się na przesłanie zaświadczenia o złomowaniu pocztą, taki dokument najlepiej odebrać osobiście i od razu po dokonaniu czynności złomowania.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.