Ulga podatkowa na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Ulga podatkowa na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
14 sierpnia
10:09 2016
4
(1)

Jedną z największych bolączek osób nie pracujących na etacie jest brak darmowego dostępu do publicznej służby zdrowia. W takiej sytuacji warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – zwłaszcza, że opłacaną składkę można odliczyć od podatku.

By móc bezpłatnie korzystać z usług medycznych świadczonych przez placówki publicznej służby zdrowia, niezbędne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które z różnych powodów nie mają opłacanej składki tego rodzaju ubezpieczenia, mogą zawrzeć z NFZ umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego?

By zawrzeć umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, należy udać się do siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia właściwej dla miejsca swojego zamieszkania. Trzeba przy tym jednak pamiętać o wcześniejszym skompletowaniu takich dokumentów jak:

  • Wniosek o przystąpienie do ubezpieczenia (dostępny na stronach NFZ i w oddziałach NFZ).
  • Dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia (np. umowa o pracę, świadectwo pracy).
  • Druk ZUS ZWUA oraz ZUS ZWPA zatwierdzony przez ZUS oraz wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej (w przypadku przedsiębiorców).

NFZ wykorzystuje dokumenty dotyczące okresu ubezpieczenia do oszacowania ewentualnej opłaty dodatkowej – naliczanej w sytuacji, gdy wystąpiła przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym, przekraczająca 3 miesiące.

Warto przy tym zaznaczyć, że wspomniana opłata nie należy do najniższych – w przypadku przerwy nieprzekraczającej 1 roku wynosi ona obecnie (dane na 14 Sierpnia 2016) 816,38 zł, z kolei osoby pozostające bez ubezpieczenia przez ponad 10 lat muszą zapłacić aż 8 163,80 zł.

Aktualne stawki Ubezpieczenia Społecznego w ZUS-ie na dzień 15.08.2019

Składki za styczeń – grudzień 2019 roku

Rodzaj ubezpieczenia/funduszu: Emerytalne Rentowe Wypadkowe Chorobowe FP i SFWON Zdrowotne
Podstawa wymiaru 2 859 zł 3 803,56 zł
Wysokość składki w % 19,52% 8% 1,67% 2,45% 2,45% 9%
Kwota składki 558,08 zł 228,72 zł 47,75 zł 70,05 zł 70,05 zł 342,32 zł
Suma składek do zapłaty 1 316,97 zł
Suma składek do zapłaty jeśli nie korzystasz z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 1 246,92 zł

Po więcej dokładnych informacji dotyczących wysokości składki za styczeń – grudzień 2019 roku zapraszamy na stronę ZUS-u: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/skladki/wysokosc-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne

Ile kosztuje składka?

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosiła w trzech ostatnich miesiącach minionego roku 367, 37 zł. Trzeba mieć jednak świadomość faktu, iż w praktyce zmienia się ona co kwartał i zawsze wynosi 9% wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Ile można odliczyć od podatku?

Z pewnością chcesz wiedzieć czy dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku?

Niewątpliwą zaletą dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest to, że można odliczyć od podatku aż 86% kwoty, jaka została wpłacona na składki. Naturalnie, by móc skorzystać z takiego rozwiązania, niezbędne jest uzyskiwanie określonej wielkości dochodów. Im wyższy poziom otrzymywanych zarobków, tym wyższy podatek, a co za tym idzie – tym większą kwotę składki można odpisać od podatku.

Przy średnim koszcie składki miesięcznej równym 360 zł, w ciągu roku uzbiera się kwota 4320 zł, z której aż 86% będzie można odzyskać (o ile umożliwi to łączna wielkość naliczonego podatku za cały rok).

Po więcej dokładnych informacji dotyczących wysokości składki za styczeń – grudzień 2019 roku zapraszamy na stronę ZUS-u: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/skladki/wysokosc-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
13 − 5 =


Centrumkredyt poleca