Mieszkanie z obciążoną hipoteką – zasady bezpiecznego zakupu

Mieszkanie z obciążoną hipoteką – zasady bezpiecznego zakupu
05 sierpnia
14:31 2016
()

Nieruchomości z obciążoną hipoteką mogą odstraszać potencjalnych nabywców. Na rynku wtórnym coraz częściej pojawiają się oferty sprzedaży mieszkań z wpisem hipotecznym. Sama procedura kupna tego typu lokalu nie jest skomplikowana, ale powinniśmy się przygotować na więcej formalności. Na co uważać, kupując mieszkanie z obciążoną hipoteką?

Kupno mieszkania to decyzja, która wiąże się z daleko idącymi konsekwencjami. Jest to tym bardziej skomplikowane, gdy nabywamy lokal za pieniądze uzyskane z kredytu hipotecznego. Bardzo ważne jest, aby przed popisaniem aktu notarialnego sprawdzić stan prawny nieruchomości. Wszystkie informacje dotyczące kupowanej nieruchomości nabywca znajdzie w księdze wieczystej. Wgląd w takie dokumenty obecnie nie powinien być problemem, ponieważ można je obejrzeć także w wersji elektronicznej. Do tego celu potrzebujemy tylko numer identyfikujący danej nieruchomości. Przeglądając księgę wieczystą, najwięcej uwagi powinniśmy poświecić działom trzeciemu i czwartemu, ponieważ w nich znajdują się dane dotyczące obciążeń hipotecznych lokalu.

Hipoteka obciążona nie tylko przez bank

W Polsce najczęściej spotykanym obciążeniem, widniejącym w księdze wieczystej, jest ustanowienie hipoteki na rzecz banku, w którym właściciel mieszkania ma kredyt. Mogą jednak zdarzyć się również wpisy dotyczące hipoteki na rzecz innych podmiotów, np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub urzędu skarbowego. Gorzej jest, gdy mieszkanie, które chcemy kupić, nie posiada księgi wieczystej. Tego typu przypadki mogą spotkać zainteresowanych nabyciem lokalu spółdzielczego własnościowego. W tego typu sytuacji sprzedający ma obowiązek przestawić kupującemu zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym mu prawie do lokalu. Dodatkowo w przypadku zamiaru kupna takiego mieszkania na kredyt kupujący będzie musiał otrzymać zgodę od spółdzielni na założenie dla tego mieszkania księgi wieczystej.

Zakup mieszkania a obciążona hipoteka

Sprzedawca mieszkania z obciążoną hipoteką nie musi posiadać zgody banku na tego typu transakcję. Właściciel lokalu powinien przestawić nabywcy dokument, na którym znajdują się dane dotyczące zadłużenia, a także numer konta technicznego, służącego do całkowitego uregulowania zobowiązania obciążającego hipotekę. W przypadku zakupu tego typu mieszkania za gotówkę najlepiej całą kwotę transakcji przelać bezpośrednio na konto techniczne wskazane z zaświadczeniu. W sytuacji, gdy po dokonaniu zapłaty za mieszkanie w banku powstanie nadwyżka, wtedy zostanie ona przekazana na konto sprzedającego.

Koszt wykreślenia obciążenia hipotecznego

Po dokonaniu formalności kupna mieszkania z obciążoną hipoteką, nowy właściciel, czyli nabywca, musi zadbać o wykreślenie z księgi wieczystej obciążenia hipotecznego. Należy w tym celu złożyć wniosek do sądu i dokonać opłaty w kwocie 100 zł.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.