Mieszkanie deweloperskie pod klucz – uwaga na fuszerki!

Mieszkanie deweloperskie pod klucz – uwaga na fuszerki!
05 sierpnia
12:38 2016
4
(1)

Kupno mieszkania to inwestycja na długie lata, która dodatkowo wiąże się z podjęciem mnóstwa ważnych decyzji. Kupując lokal od dewelopera, możemy wybrać opcje: w stanie surowym lub pod klucz. W każdym z tym przypadków bardzo ważny jest prawidłowy odbiór techniczny lokalu, by wykryć w porę wszelkie fuszerki budowlańców.

Na co powinniśmy uważać, odbierając mieszkanie od dewelopera?

Do odbioru mieszkania od dewelopera warto dobrze się przygotować. Pamiętajmy, że każda ukryta usterka może nas kosztować sporo czasu, nerwów, a przede wszystkim pieniędzy.

Podczas odbioru technicznego kupujący ma prawo zweryfikować zgodność mieszkania z warunkami, jakie zostały zawarte w umowie  z deweloperem.

Odbieraj mieszkanie z dokumentacją!

Odbierając mieszkanie, powinniśmy posiadać przy sobie: umowę z deweloperem, standard wykończenia oraz plan lokalu. W dokumentach tych będziemy mieli schemat wszystkich instalacji, to pozwoli nam sprawdzić, czy planowane gniazdka elektryczne, podłączenia sanitarne i hydrauliczne itp. są we właściwych miejscach. Umowa deweloperska pozwoli nam też zweryfikować, czy deweloper do budowy i wykończenia lokalu zastosował materiały zgodne z umową, np. czy zamontowane okna są drewniane tak, jak uzgodniliśmy, czy może użyto gorszego zamiennika.

Umawiaj się w dzień

Na odbiór mieszkania powinniśmy umówić się w ciągu dnia, to pozwoli nam łatwiej wykryć wszystkie usterki. W przypadku, gdy nie czujemy się kompetentni do samodzielnego wyszukiwania wad lokalu, możemy wynająć inspektora budowlanego lub poprosić kogoś znajomego, kto zna się na tego typu sprawach.

Na co zwracać uwagę?

Podczas odbioru mieszkania powinniśmy sprawdzić:

  • ściany i tynki – powinny być proste. Na tynku nie może być widać żadnych nierówności ani pęcherzy powietrza,
  • podłogi – powinny być równe i trzymać poziom, na balkonie niezbędny jest mały spad potrzebny do odprowadzania wody,
  • okna i drzwi balkonowe – powinny się łatwo otwierać i zamykać, a szyby nie powinny być porysowane ani pęknięte,
  • drzwi zewnętrzne i wewnętrzne – powinny się bez trudu otwierać i zamykać, nie powinny być porysowane ani poobijane.

Odbiór mieszkania pod klucz

Kupując mieszkanie deweloperskie pod klucz, powinniśmy sprawdzić dokładnie jakość wykonanych prac. Warto obejrzeć płytki ceramiczne, podłogi drewniane, malowanie itp. W przypadku, gdy sami zaopatrujemy dewelopera w materiały (farby, deski, płytki itp.), warto poprosić inwestora, żeby pozostawił nam puste opakowania. Dzięki temu przekonamy się, czy na pewno użyte zostały kupione przez nas materiały, a nie tańsze zamienniki.

W przypadku, gdy deweloper instalował także urządzenia sanitarne, powinniśmy sprawdzić ich stan (brak zarysowań, pęknięć itp.) oraz dokładność i jakość montażu, czyli stabilność umywalki lub sedesu. Warto zweryfikować także, czy urządzenia te zostały prawidłowo podłączone.

Spisz protokół odbioru

Podczas odbioru mieszkania powinniśmy obowiązkowo spisać protokół odbioru. W dokumencie tym należy zaznaczyć wszystkie wykryte uszkodzenia i usterki oraz określić termin ich naprawy przez dewelopera.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
23 − 21 =


Centrumkredyt poleca