Koniec kredytów z MdM! Co teraz?

Koniec kredytów z MdM! Co teraz?
18 sierpnia
22:29 2016
4
(1)

Wielki popyt na mieszkania nabywane w ramach programu MdM (Mieszkanie dla Młodych) sprawił, że BGK przestało przyjmować w połowie marca wnioski na rok 2016. Dla zainteresowanych dofinansowaniem jest jednak jeszcze szansa, by je uzyskać.

Pomimo niesprzyjających warunków klimatycznych w lutym 2016 roku złożono rekordową liczbę wniosków o dopłaty MdM. Formularze opiewają na kwotę 129 mln zł, z czego 116,7 mln zł ma być sfinansowane z tegorocznej puli. Obecnie w puli środków na MdM został zaledwie 165 mln. zł. W przypadku gdy założymy, że w marcu zainteresowanie programem MdM będzie się utrzymywało na dotychczasowym poziomie, wtedy na kwiecień z tegorocznej puli zostanie tylko 48 mln. zł. Dodatkowo istniej ryzyko, że prawdopodobieństwo wcześniejszego wyczerpania środków jeszcze zwiększy ilość składanych na MdM wniosków.

Poziom wykorzystania środków

Na koniec 2015 roku na dopłaty MdM zostało wykorzystane ponad 370 milionów złotych z przeznaczonych na rok 2016 – 730 milionów. Oznacza to, że jeszcze przed rozpoczęciem roku 2016, środki z jego puli zostały wykorzystane już w 50 procentach. Po dwóch miesiącach trwania roku 2016 obecny poziom wykorzystania tegorocznej puli wynosi 564 mln zł i jest już wyższy niż całkowita kwota dopłat udzielonych w całym 2015 roku – 520 mln zł.

Co z pulą na rok przyszły?

W przypadku wyczerpania puli środków MdM przeznaczonych na ten rok, wtedy beneficjenci mogą wnioskować dopłaty, które będą wypłacane w przyszłym roku. Obecnie z przyszłorocznej puli są już zarezerwowane 53 mln. zł, co stanowi 7% limitu. Na wnioskowanie o dopłaty z roku 2017 mogą się zdecydować tylko klienci, które nabywają mieszkanie czy dom będący jeszcze w budowie i którego przekazanie nastąpi w przyszłym roku. Natomiast, gdy chcemy środki z MdM przeznaczyć na gotowe mieszkanie z dopłatą uzyskana przyszłym roku, wtedy sprzedający musiałby się zgodzić na otrzymanie części pieniędzy w 2017 roku.

MdM po zmianach

Wzrost zainteresowania programem MdM jest związany przede wszystkim z nowelizacją, która weszła w życie we wrześniu 2015 roku. Zmiany przepisów umożliwiły uzyskanie dofinansowania na mieszkanie z rynku wtórnego. W nowelizacji znalazł się także zapis zwiększający wysokość dopłat dla osób posiadających minimum troje dzieci, a także złagodzenie przepisów dotyczących pierwszego mieszkania oraz wieku. Po zmianach rodziny posiadające przynajmniej troje dzieci dostaną wsparcie nawet, jeśli mają więcej niż 35 lat i jeśli mają już mieszkanie, w przypadku gdy chcą je zmienić na większe.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.