Zakup używanego mieszkania – o co zapytać sprzedawcę?

Zakup używanego mieszkania – o co zapytać sprzedawcę?
04 sierpnia
15:50 2016
5
(1)

Kupowanie nieruchomości wcale nie jest procesem łatwym, tym bardziej gdy dokonujemy zakupu mieszkania z historią, czyli z rynku wtórnego. Warto do całego procesu dobrze się przygotować, ponieważ zły wybór lokalu będzie rzutował na nasze codzienne funkcjonowanie w przyszłości. Na co zwrócić uwagę, kupując używane mieszkanie?

Zanim zaczniemy poszukiwania wymarzonego “M”, warto dobrze zastanowić się nad swoimi wymaganiami względem powierzchni, rozkładu pomieszczeń, lokalizacji, piętra, na którym chcielibyśmy mieszkać, tego, czy potrzebujemy balkonu tarasu, ogródka itp. Wszystkie te sprawy są ważne, ponieważ mieszkanie kupujemy na długie lata, a czasem na całe życie. Warto więc poszukać takiego, które spełni większość naszych potrzeb.

Lista pytań

W przypadku, gdy już znajdziemy kilka interesujących ofert mieszkaniowych w ramach środków finansowych, jakimi dysponujemy, niezbędna jest wizja lokalna. Do takiej wizyty także powinniśmy się przygotować. Najlepiej zróbmy listę pytań, które chcielibyśmy zadać sprzedawcy lub pośrednikowi. Pamiętajmy, że odpowiedzi mogą wpłynąć na podjętą przez nas decyzję.

Każde mieszkanie to inna historia

Oglądając mieszkanie, warto dowiedzieć się czegoś o jego historii. Wiadomo, że jest lokal z rynku wtórnego ktoś już użytkował, mógł on mieć już w przeszłości nawet kilku właścicieli. Warto dowiedzieć się, czy w historii mieszkania nie ma jakiegoś faktu, który potencjalnie mógłby zmniejszać lub zwiększać wartość mieszkania na rynku.

Kwestie techniczne

Wnętrze mieszkania to ściany, dlatego warto dowiedzieć się, z czego zbudowany jest budynek, a także zapytać o rozkład pomieszczeń – także to, czy były w mieszkaniu przeprowadzane jakieś zmiany. Dzięki temu będziemy wiedzieli, co jeszcze możemy w nim zrobić, tzn. czy możemy zburzyć którąś ze ścian albo gdzie da się postawić ściankę działową.

Skazani na sąsiada

Kolejny bardzo ważny aspekt, o który powinniśmy spytać sprzedawcę, to sąsiedzi. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się kupić dany lokal, będziemy musieli utrzymywać kontakty z sąsiadującymi lokatorami. Warto wiedzieć, czy są to osoby przyjazne, czy wręcz przeciwnie.

Nie tylko otoczenie

Ważną sprawą przy kupnie każdego mieszkania jest także otoczenie. Pamiętajmy jednak o tym, że piękne widoki szybko mogą zmienić się w olbrzymie budynki lub nowo wybudowane hipermarkety. By uniknąć takich niespodzianek w przyszłości, warto sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania terenu w okolicy mieszkania i plany miasta wobec danej lokalizacji.

Kolejne pytania względem mieszkania używanego powinny dotyczyć insektów, tzn. czy są obecnie, a może były w przeszłości. Niestety stare budynki są na takie niespodzianki bardziej narażone niż nowo wybudowane.

Kwestie finansowe

Zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania używanego, powinniśmy sprawdzić wszystkie sprawy finansowe związane z jego użytkowaniem. Warto przejrzeć księgę wieczystą, a także upewnić się, że lokal nie jest zadłużony.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Solve : *
19 + 15 =


Centrumkredyt poleca