Dochód z wynajmu zwiększy Twoją zdolność kredytową!

Dochód z wynajmu zwiększy Twoją zdolność kredytową!
04 marca
14:12 2017
()

Różne są sposoby na zwiększanie zdolności kredytowej. Często zależy to od indywidualnej sytuacji danego kredytobiorcy i jego możliwości finansowych. Jednym ze sposobów poprawienie swojej zdolności kredytowej może być na przykład doliczenie dochodu z najmu.

Wynajmem mieszkań staje się coraz popularniejszą formą inwestycji i zdecydowanie bardziej atrakcyjną niż na przykład lokaty bankowe. Wpływ na to mają najniższe w historii stopy procentowe NBP, które nie zachęcają do oszczędzania, za to stanowią dobry motywator do inwestowania. Coraz częściej inwestorzy czerpiący zyski z najmu próbują rozwijać swoją działalność i nabywać kolejne mieszkania, żeby także na nich zarabiać. Nierzadko konieczne jest do tego zaciągnięcie kredytu w banku.

Kilka słów o inwestowaniu w wynajem

Rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem od dłuższego czasu pozostaje na dobrym poziomie, co zachęca do działania na tym rynku coraz więcej osób. Przeciętna stopa zwrotu w 2015 roku wynosiła 4,31% w skali roku, a w niektórych polskich miastach rentowność była jeszcze wyższa – przykładowo we Wrocławiu było zarobić nawet 5% w skali roku. To wszystko sprawia, że dochód z najmu staje się coraz ważniejszy w budżecie niejednego polskiego inwestora.

Warto doliczyć do dochodu czynsz z wynajmu

Pobierany czynsz to zarobek, który warto, a nawet należy doliczyć do innych dochodów przy wyliczaniu zdolności kredytowej przez bank. To na pewno poprawi sytuację konsumenta w oczach kredytodawcy. Dochód z czynszu jest coraz przychylniej postrzegany przez instytucje finansowe, tym bardziej gdy stanowi stabilne źródło zarobku. Jeśli jednak będziemy chcieli poprawić naszą zdolność kredytową dochodem z najmu, pamiętajmy, że musi to być legalne źródło zarobku, a więc oparte na odpowiednich umowach i rozliczane z fiskusem.

Jak udokumentować dochód?

Bank zażąda dowodu, że otrzymujemy dochód z najmu, nie wystarczy mu nasze słowo czy deklaracja. Dla instytucji finansowej liczą się przede wszystkim odpowiednie dokumenty. Jakie? To zależy od banku. Jedne opierają się na zeznaniach podatkowych, w których ujęty jest dochód z najmu, inne żądają przedłożenia do wglądu umowy najmu i najlepiej, żeby to była umowa długoterminowa. Każdy z banków ma tak naprawdę swoje warunki. Bywa, że mieszkanie musi być już wynajmowane co najmniej od roku, a umowa zawarta jest na czas nieokreślony albo przynajmniej na 3 lata. W niektórych przypadkach banki żądają zeznania PIT z ostatnich 2 lat, w których wymieniony jest dochód z najmu oraz zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.