Zasady programu Mieszkanie dla Młodych

Kwiecień 22
16:08 2016
Oceń ten artykuł

Osoby do 35. roku życia już mogą w 6 bankach w Polsce składać wnioski o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Do ugrania w największych miastach jest łącznie nawet ponad 50 tys. zł. Reguły programu są jednak rygorystyczne.

MdM to program dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego ze Skarbu Państwa. Każdy wnioskodawca, który spełnia wszystkie wytyczne programu, otrzyma finansowe wsparcie. Dzięki niemu beneficjent zaciągnie niższy kredyt hipoteczny, tym samym oszczędzając także m.in. na nieco niższych odsetkach kredytowych.

Zasady programu Mieszkanie dla Młodych są jednak sztywne i dość skomplikowane. Dotyczą zarówno nabywanej nieruchomości, jak i nabywcy i szczegółów zaciąganego kredytu. Wszystkie muszą być spełnione, żeby “załapać się” na wsparcie finansowe.

Beneficjentami dofinansowania mogą być osoby maksymalnie 35-letnie (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka), które nigdy wcześniej nie posiadały mieszkania na własność. Mogą nabyć mieszkanie wyłącznie z rynku pierwotnego (dokładnie – takie które zasiedlają jako pierwsi), o powierzchni użytkowej do 75 m2 (lokale w blokach) lub 100 m2 (domy jednorodzinne). Dla nabywców wychowujących minimum 3 dzieci te limity są o 10 m2 wyższe. Co najważniejsze jednak – cena nabycia lokalu nie może przekroczyć określonego pułapu, który różni się w zależności od konkretnego województwa i gminy (wykaz tych kwot dostępny jest m.in. na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju). Trzeba przyznać, iż progi cen nieruchomości są tak wyśrubowane, ze zwykle spełniają je dopiero lokale na obszarach peryferyjnych.

Kwota możliwego do otrzymania dofinansowania zależy oczywiście od powierzchni mieszkania, ale także od regionu kraju. Standardowa wysokość wsparcia np. dla mieszkańców większości gmin województw lubelskiego czy świętokrzyskiego to ok. 13,5-14 tys. zł, zaś w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku ponad 25 tys. zł. O połowę wyższe dofinansowanie przewidziane jest jednak dla osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko, tyleż samo można jeszcze dodatkowo otrzymać po urodzeniu trzeciego lub kolejnego dziecka w czasie do 5 lat od nabycia mieszkania.