Zalety programu Rodzina na swoim

Rodzina na swoim to program, który oferuje nam dofinansowanie do kredytu, domu jednorodzinnego oraz mieszkania. Program ten jest realizowany przez państwo w ramach wsparcia obywateli naszego kraju w kupowaniu własnych mieszkań.

– Podstawowym założeniem tego programu jest pomoc małżeństwom albo osobom samotnie wychowującym dzieci w kupnie mieszkania lub też domu jednorodzinnego – informuje pracownik jednej z firm doradztwa finansowego i dodaje:
– Dla niektórych z nas rządowy program Rodzina na swoim jest być może jedyną szansą na zakup własnego mieszkania, gdyż warunki kredytu preferencyjnego Rodzina na swoim są bardzo korzystne. Kredyt ten jest jednak przeznaczony dla ściśle określonej grupy osób.

Kto może się ubiegać o kredyt z dopłatą?

Podstawowym warunkiem otrzymania dopłaty do kredytu w ramach programu Rodzina na swoim  jest oczywiście posiadanie rodziny tzn. kredyt taki mogą otrzymać małżonkowie posiadający dzieci lub nie, osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, dziecko uczące się, które nie ukończyło jeszcze 25 lat albo mające dziecko, na które jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny (wówczas bez względu na jego wiek). Ponadto nie możemy mieć innego kredytu preferencyjnego.
Aby otrzymać dopłatę do kredytu Rodzina na swoim musimy udać się do odpowiedniej instytucji, która zawarła umowę na udzielanie takich kredytów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do takich instytucji należą:

  • banki (np. Millennium, PKO BP, Alior Bank),
  • Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe.

Formalności związane z przyznaniem preferencyjnego kredytu są bardzo podobne do tych, które stosuje się podczas udzielania kredytu hipotecznego. Pamiętajmy jednak o tym, że dopłaty do kredytu Rodzina na swoim udzielane są w PLN,  a lokal mieszkalny musi znajdować się na terenie naszego kraju.