Z wkładem czy bez

W budownictwie mieszkaniowym letni  ruch. Latem zawsze więcej się buduje, a i banki są jakby bardziej przyjazne klientowi. Budują deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe oraz inwestorzy indywidualni. Mimo znanych trudności w kredytowaniu budownictwa mieszkaniowego oraz zakupu mieszkań, deweloperzy oraz spółdzielnie mieszkaniowe oddają ich do użytku coraz więcej. Tak więc ruch w interesie mieszkaniowym w pełni- jedni budują inni kupują. Nic więc dziwnego, że rośnie też zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi i banki takich kredytów coraz więcej udzielają. Jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny oferta jest bogata i co najważniejsze dostępna. Można starać się o kredyt bez wkładu własnego, ale wtedy oprocentowanie kredytu jest wyższe /szczególnie w walucie obcej/ oraz z wkładem własnym z niższym oprocentowaniem. Przy niższych wkładach własnych należy się jednak  liczyć z koniecznością ubezpieczenia kredytu.
– Większość banków nie wymaga już wkładów własnych, ale przede wszystkim w złotówkach. Natomiast  przy kredytowaniu walutowym walutowych o kredyt bez wkładu własnego jest już o wiele trudniej. Jeżeli staramy się o tak zwany i do tego w walucie obcej bezwkładowy kredyt hipoteczny oferta jest już znacznie mniejsza. Mimo to najczęściej klienci banków starają się o kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego, ponieważ ludzie nie mają po prostu pieniędzy. Szczególnie kredyt w euro łatwiej można uzyskać i waluta ta zaczyna powoli wypierać z rynku franka szwajcarskiego. Jak wynika z wyliczeń w chwili obecnej kredyt w euro jest najtańszym kredytem mieszkaniowym. Problemem mogą się natomiast okazać wahania kursu walut oraz nie najlepsza kondycja polskiego złotego. Niezmiernie ważny w kredytach walutowych jest speread czyli różnica kursu pomiedzy kupnem i sprzedażą. Może się bowiem okazać, że jeżeli spreead jest zbyt duży to znacznie wzrasta całkowity koszt kredytu, który może zniwelować niskie jego oprocentowanie. Mimo to chętnych do brania kredytów w euro nie brakuje – twierdzi ekspert od rynku kredytów mieszkaniowych.
Coraz więcej jest ofert kredytów powyżej 100 procent wartości nieruchomości. Ale i tak jeżeli chodzi o taki kredyt hipoteczny oferta jest zdecydowanie niższa niż z wkładem własnym lub kredytowaniem do 100 procent wartości nieruchomości. Banki, które mają taką ofertę jest póki co tylko kilka: allianz bank – 105%, mbank i multibank – 110% oraz alior bank 120%. Jednakże nadwyżki te mogą być wykorzystane jedynie na cele wyznaczone przez banki czyli na opłatę marży, prowizji, ubezpieczenia lub na inne opłaty bankowe. Ale to i tak dobrze, ponieważ kredytobiorca nie musi angażować własnych środków.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca