Sposoby na finansowanie działalności bieżącej firmy

Kwiecień 22
15:11 2016
Sposoby na finansowanie działalności bieżącej firmy
Oceń ten artykuł

Większość przedsiębiorców w pewnym okresie prowadzenia własnego biznesu napotyka na trudności w finansowaniu bieżącej działalności. Rozwiązaniem chwilowych problemów z zapewnieniem płynności finansowej mogą być bankowe kredyty dla firm.

Chcąc pozyskać fundusze na bieżące wydatki firmy, przedsiębiorca może wybierać spośród kilku form kredytowania. Najpopularniejszymi z nich będą linie kredytowe w rachunku bieżącym i kredyty obrotowe, choć służyć w tym celu mogą także tradycyjne pożyczki dla klientów biznesowych.

Jeśli przedsiębiorca prowadzi własną działalność gospodarczą już od przynajmniej 12 miesięcy, skorzystać może z Kredytu Biznes Ekspres EBI udostępnianego przez Bank Zachodni WBK. Niewątpliwym plusem oferty jest niska marża (0,25 proc.), która przy obecnym poziomie wskaźnika WIBOR wpływa na ograniczenie wysokości oprocentowania nominalnego kredytu do 2,97 proc. Także jeśli mowa o maksymalnych kwotach pożyczki, propozycja wysuwana przez BZ WBK miażdży większość konkurencji – przedsiębiorca może pozyskać nawet 500 tys. zł. W większości przypadków bank nie będzie wymagał przedstawienia biznesplanu, dzięki czemu formalności konieczne do dopełnienia podczas składania wniosku kredytowego ograniczone zostaną do minimum.

Wśród kredytów obrotowych na uwagę zasługuje Kredyt Obrotowy Odnawialny dla Małych i Średnich Firm dostępny w banku BNP Paribas. Z oferty skorzystać mogą jednak tylko przedsiębiorcy, którzy zamierzają pożyczyć minimum 100 tys. zł, a ich firma funkcjonuje od co najmniej roku. Marża produktu została ustalona na poziomie 1,1 proc. (oprocentowanie nominalne 3,82 proc.). Plusem propozycji jest brak wymogu wykupienia ubezpieczenia spłaty pożyczki.

Jeśli jednak jako sposób finansowania bieżącej działalności firmy wybierzemy linię kredytową w rachunku bieżącym, uwagę zwrócić warto na propozycję Raiffeisen Polbanku. Osiągalna jest ona dla firm z przynajmniej 18-miesięcznym stażem (6-miesięcznym w przypadku osób wykonujących wolne zawody), a dostępne kwoty kształtują się od 30 tys. zł do aż 500 tys. zł. Minimalna marża banku wynosi 2 proc. (oprocentowanie nominalne od 4,72 proc.), ale by skorzystać z oferty, należy zabezpieczyć spłatę kredytu nieruchomością. Zaletą produktu jest duża elastyczność i dostępność do przyznanego przez bank limitu w każdej chwili.