Spadek zainteresowania lokatami

O rynku lokat nadal wiele mówi się i pisze, ponieważ jest to ważna forma oszczędzania, którą klient, mimo usilnych zabiegów ze strony banków żeby go zniechęcić do lokat, nadal się interesuje. Nieważne czy są to lokaty jednodniowe, 3 miesięczne czy długoterminowe. Zabiegi nad zniechęceniem do rynku lokat polegają na stałym obniżaniu oprocentowania lokat bankowych, które i tak już jest niskie. Banki powinny zdawać sobie sprawę z tego, że w końcu klienci mogą stracić cierpliwość i przestaną interesować się depozytami, a wówczas z pewnością n ie będzie to dla nich komfortowa sytuacja. Na razie jednak, mimo niekorzystnych waunków, klienci nadal inwestują w depozyty i poszukują jak najbardziej dla siebie korzystnych ofert. Są nimi z pewnością lokaty krótkoterminowe z codzienną kapitalizacja odsetek. Lokaty bez podatku to oferty, które najbardziej interesują klientów banków, a szczególnie lokaty zakładane przez internet. Dlaczego lokaty online? Z kilku powodów. Po pierwsze takie lokaty zakładać można nie wychodząć z domu. Wystarczy tylko przez internet złożyć wniosek, mailową pocztą klient uzyska się konto na które trzeba wpłacić pieniądze, ta samą pocztą uzyskuje się potwierdzenie wpłaty i sprawa załatwiona. Poza tym lokaty zakładane przez internet najcześciej mają wyższe oprocentowanie niż lokaty zakładane w sposób tradycyjny. A przecież oprocentowanie lokat jest najistotniejszym czynnikiem w wyborze depozytów bankowych. Dlaczego jednak najbardziej interesują klientów lokaty krótkoterminowe? Z prostego powodu, na lokatach krótkoterminowych nie ciąży niepewność inflacyjna. Poza tym nie dla każdego lokaty krótkoterminowe oznaczają to samo. Dla jednych jest to lokata półroczna dla drugich jednodniowa, bo i takie są. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się lokaty, nazwijmy to, bardzo długoterminowe, czyli na przykład dwuletnie. Logicznie powinniśmy na nich zarobić najwięcej, ale nikt nie potrafi przewidzieć jaki będzie przez te dwa lata współczynnik inflacyjny, poza tym mało kto chce zamrażać swoje pieniądze na tak długi okres. Bardzo dużo osób interesuje lokata jednodniowa.
Generalnie lokaty bankowe nie są już tak atrakcyjne jak to było kiedyś, ale można jeszcze znaleźć w miarę korzystne dla siebie oferty. Najczęściej jest to lokata jednodniowa oraz 1,3 i 6 miesięczna z dzienna kapitalizacją odsetek. Ale można też znaleźć inne, na których można jeszcze zarobić. Trzeba tylko na bieżąco śledzić rynek lokat, analizować, przeliczać i wybierać.
Tymczasem na rynku tym nie spotyka się już tego rodzaju lokat, bowiem ich funkcję przejęły konta oszczędnościowe. W czasach, kiedy lokaty a vista funkcjonowały i to z niezłym skutkiem, kont oszczędnościowych jeszcze nie było lub pom ysł ten dopiero raczkował. Teraz niemal wszystkie banki oferują taką formę oszczędzania. Z lokat bankowych nadal nie można wybierać środków, bowiem traci się zgromadzone odsetki, natomiast z kont oszczędnościowych można w każdej chwili wycofać gotówkę.bez utraty odsetek. Poza tym konta oszczędnościowe zaczynają już skutecznie konkurować z lokatami bankowymi oprocentowaniem. Na rynku kont oszczędnościowych można nawet znaleźć oferty, które nie tylko dorównują oprocentowaniem depozytom, ale nawet je przewyższają. Widocznie bankom nie zależy już tak jak kiedyś na gromadzeniu kapitału więc nie dbają rynek lokat tak jak tuż po kryzysie.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca