Sam zadbaj o swoją emeryturę

Prawda jest taka – potwierdzają to ostatnie badania, że Polaków nie interesuje specjalnie odkładanie pieniędzy na przyszłe świadczenia emerytalne, a świadczy o tym chociażby fakt, że w ostatnim okresie ponad pół miliona młodych Polaków nie wyraziło woli wyboru funduszu w jakim chciałoby oszczędzać na przyszłe emerytury. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc stwierdzić, że sprawił to między innymi szum jaki od jakiegoś czasu panuje wokół naszego systemu emerytalnego, a także brak odpowiedniej informacji. Najlepiej jak sprawą zajmie się agent ofe, zresztą taki agent ofe we własnym partykularnym interesie powinien zająć się przyciągnięciem do swojego funduszu jak najwięcej klientów. Jak widać niekoniecznie ofe zależy na tym i niekoniecznie agent ofe dobrze wykonuje swoje obowiązki, za które przecież pobiera bardzo wysokie wynagrodzenie. Sprawa o tyle dziwna, pinieważ agenci ofe za każdego klienta pobierają też wysokie prowizje. Może też być i tak, że brak zainteresowania ofe przyszłych emerytów wynika z tego, że po prostu zawiodły na całej linii. Przypomnijmy, iż w czasie kryzysu straciły ponad 40 miliardów złotych i dotychczas ich nie odzyskały. Z drugiej jednak strony trudno też zrozumieć postępowanie przyszłych emerytów, ponieważ nie odkładając pieniędzy sami zaniżają swoje przyszłe świadczenia emerytalne.
– Ja im się specjalnie nie dziwię. Polacy z natury są bardzo ostrożni w inwestowaniu i w fundusze inwestycyjne i nie mniej w fundusze emerytalne. Nie wiedzą na jakich zasadach ofe funkcjonują i jakie z tego wyboru będą mieli korzyści. I nie pomoże w tym żaden agent ofe, ponieważ nasi rodacy są nieufni i mają co do tego powody. A to, że muszą wybrać fundusze emerytalne, bowiem w przeciwnym razie zostaną rozlosowani to już zupełnie inna sprawa. Z pewnością też odstraszają ich wysokie opłaty za zarządzanie funduszami, które w Polsce są kilkakrotnie większe niż za granicą – stwierdził jeden z emerytów.
Poza tym najczęściej nie zdajemy tak naprawdę sobie sprawy, że długotrwałe oszczędzanie bardzo się opłaca. Niestety, ale jesteśmy niecierpliwi i chcemy mieć natychmiastowy zysk. W funduszach tak się nie da, tam na zysk trzeba poczekać. Szczególnie trzeba być cierpliwym w inwestowaniu w otwarte fundusze emerytalne. To po pierwsze, po drugie trzeba też oszczędzać indywidualnie, na przykład w trzecim filarze, aby w przyszłości mieć godne świadczenia emerytalne.