Ranking banków według Forbes

Marzec 17
11:14 2012
Oceń ten artykuł

Świat bankowości jest zawiły i dla większości z nas zbyt skomplikowany. Często spotykamy się z ofertą, w której dany bank proponuje na przykład kredyt na jedyne 9%, a po wizycie u doradcy okazuje się, że kredyt ten akurat nas wyniesie 13%, bo wspomniane niższe oprocentowanie jest skierowane do klientów, którzy mają na przykład konto w danym banku, a do tego mają odpowiednie dochody. Dlatego ranking banków według Forbes został stworzony w oparciu o taniość usług, ofertę lokat i kredytów, a także parametry jakościowe.
Najwięcej punktów, trzy, można było zdobyć za usługi, po dwa punkty można było otrzymać za ofertę lokat i kredytów, a za jakość jeden punkt. Ranking banków zwyciężyły trzy banki, które zgromadziły po pięć punktów. Są to Millenium, BNP Paribas oraz Idea Bank. W dalszej kolejności uplasowały się Alior Bank, FM Bank oraz Polbank EFG – po cztery punkty, a miejsce na najniższym stopniu podium zajęły z trzema punktami Citi Handlowy, ING Bank Śląski oraz Kredyt Bank. Spośród zwycięzców tylko Millenium i BNP punktowały w każdej z kategorii. Idea Bank z kolei okazał się najlepszy w dziedzinie taniości koszyka usług, a także posiada najlepiej oprocentowane konto firmowe. Najlepsze kredyty według Forbes udzielają BNP Paribas oraz Kredyt Bank. Oba banki zdobyły maksymalną ilość punktów w tej kategorii. Z kolei maksymalną liczbę „oczek” w kategorii lokat zdobyły Idea Bank oraz Polbank EFG. Jeśli chodzi o jakość obsługi, to nic do ukrycia nie mieli jedynie przedstawiciele BNP Paribas i Millenium, dzięki czemu oba banki mogły zdobyć po punkcie w ostatniej kategorii branej pod uwagę.
Ranking banków pokazał, że nawet bank, który od niedawna istnieje na polskim rynku, jest w stanie przedstawić ofertę, która będzie konkurencyjna dla starszych „braci”. Idea Bank, bo o nim mowa, wydaje się być największym zwycięzcą rankingu, niczego nie ujmując oczywiście BNP oraz Millenium.