Pożyczka z dopłatą

Luty 26
13:06 2012
Oceń ten artykuł

Polskie państwo starając się prowadzić prorodzinną politykę wdrażała przez ostatni czas programy, które miały wspierać samodzielność młodych par. kredyty z dopłatą są realizowane w programie rodzina na swoim.

Zgodnie z ustawa, kredyty z dopłatą skarbu państwa przewidziany jest dla m. in. Małżeństw, osób wychowujących samotnie co najmniej jedno dziecko, osób niepozostających w związku małżeńskim ( z pewnymi ograniczeniami).

Jednak czy taka forma kredytowania jest zawsze najtańsza? Otóż nie. Wiele ofert bankowych ma znacznie niższe marże niż kredyty z dopłatą do odsetek (dla informacji: skarb państwa w przypadku domów jednorodzinnych dopłaca 50% odsetek do 70m2 twojego domu). Często zdarza się sytuacja, że przy zestawieniu wszystkich kredytów oferowanych bez dopłat ze skarbu państwa wraz z tymi, które zawarte są w programie rodzina na swoim mają znacznie korzystniejszą ofertę patrząc na dłuższy okres czasu. Dlaczego tak jest? Ponieważ przez okres 8 lat otrzymujemy dopłaty. Część banków po tym właśnie okresie podwyższa swoją marżę, efekt jest prosty i zawsze niekorzystny dla konsumenta – kredyt nawet przy doliczeniu dopłat jest o wiele droższy niż standardowy kredyt mieszkaniowy.

Skąd taka praktyka banków? Wiele ludzi biorących kredyt z programu skarbu państwa uważa, że jest to najtańsza możliwość i nawet nie porównuje jej z innymi ofertami kredytów standardowych. Ten element ignorancji bezwzględnie wykorzystują najwięksi gracze na rynku – czyli zarząd banku.

Kolejnym elementem wartym wspomnienia są zmiany w „rodzinie na swoim”. O kredyt nie mogą starać się osoby które skończyły 35 rok życia. Oficjalnym powodem takiej decyzji jest chęć wykorzystania przewidzianego budżetu skarbu państwa na młode małżeństwa, gdyż koniec programu przewidziany jest na grudzień 2012r. Więc są to ostatnie miesiące kiedy możemy wykorzystać kredyty z dopłatą do odsetek z państwowych funduszy.