Porównaj i wybierz

Rynek finansowy jest rynkiem skomplikowanym i nie dla wszystkich przejrzystym. Dlatego tak trudno poruszać się po tym gruncie osobom niezorientowanym, nie posiadającym określonej wiedzy na temat zasad jakimi się rynek finansowy kieruje. Czasami jest też tych zasad brak. Mimo to niemal wszyscy jesteśmy w jakiś mniej lub bardzie zaawansowany sposób uwikłani w sprawy finansowe i często nie potrafimy sobie z tym wszystkim poradzić. Czy w takich przypadkach wystarczy nam porównywarka finansowa, aby dobrać dla sibie jak najkorzystniejsze rozwiązanie, jak najlepsze wyjście? A sytuacje są różne. Na przykład z ostatnich informacji prasowych wynika, że w wielu przypadkach nie sprawdziły się prognozy naszych analityków finansowych za 2009 rok. Wiadomo jakimi w ostatnim czasie prawami rządził się rynek finansowy, jakie były warunki i jak był niestabilny. Ale czy to usprawiedliwia fachowców od branży finansowej? Przecież z ich porad, z ich analiz i opini korzystało i korzysta wielu naszych inwestorów i przedsiębiorców. Co by się stało z naszym rynkiem finansowym, gdyby bezgranicznie zaufali analitykom finansowym? Prawdopodobnie nastąpiłby wielki krach gospodarczy. Dobrze się jednak stało, że inwestorzy byli bardziej ostrożni w swych inwestycjach, a przedsiębiorcy nie pakowali się w niepewne interesy. Jak więc w takiej sytuacji odnieść się do firm doradztwa finansowego? Kto nam zapewni, że się nie pomylą? Przecież nie doradzają tylko na rynku kredytów, ale także na rynku ubezpieczeniowym, emerytalnym, rynku funduszy inwestycyjnych oraz w sprawach giełdy. Żeby nie było tak jak twierdzą niektórzy, że za doradztwem tych firm, zyski z giełdy będą pieniędzmi z przyszłości, które odeszły w przeszłość.
– Niestety z tym doradztwem rzeczywiście jest różnie, rózne są firmy, różni ludzie i różni doradcy. Z pewnością nie można bezkrytycznie wierzyć tylko jednemu źródłu. Przy podejmowaniu decyzji finansowo-inwestycyjnych powinno się zasięgać informacji w kilku źródłach, ważna jest także porównywarka finansowa. Należy przy tym być bardzo ostrożnym w dobieraniu funduszy. Zarządzający funduszami często przedstawiają klientom przyszłość jego zysków w tak barwnych kolorach, że ci nabierają się jak mucha na przysłowiowy lep. Nie dajmy się zwieść i bądźmy jeszcze bardziej ostrożni w dobieraniu doradców – przekonuje jeden z inwestorów.
To, że akurat analitycy finansowi się pomylili w kwestiach naszych finansów to nic nowego, ponieważ nie tylko nasi analitycy mylą się w swoich ocenach. Takich błędów nie brakuje w analizach unijnych. Unia często myliła się w  ocenie sytuacji w naszym kraju, a później przyznawała się do błędów. Nic więc dziwnego, że o analitykach finansowych krąży żart, że analityk finansowy to osoba, która w naukowy sposób wyjaśnia dlaczego w ubiegłym tygodniu się pomyliła.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca