Oprocentowanie śladowe

Grudzień 28
19:48 2011
Oceń ten artykuł

Jeżeli mamy pieniądze, to często zastanawiamy się jaką formę oszczędzania najlepiej wybrać, gdzie i jak ulokować swoje pieniądze tak, aby w przyszłości procentowały? Ci co nie mają takiej gotówki nie mają też takiego dylematu i najczęściej albo trzymają pieniądze w domu, albo na zwykłych kontach bankowych. Z reguły konta takie nie są oprocentowane, a jeżeli już to najczęściej jest to oprocentowanie śladowe. Są też konta oszczędnościowe zupełnie już przyzwoicie oprocentowane, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby lokować na nich swoje oszczędności.
Przetrzymywanie pieniędzy w domu jest niepraktyczne i dość niebezpieczne, dlatego najlepiej powierzyć je bankowi. Problem tylko w tym jakiemu bankowi i jakie konto wybrać? Chciałoby się powiedzieć najlepsze w najlepszym banku, tylko to nie takie proste. Na początek należałoby się zastanowić do jakich celów takie konto ma nam służyć. Czy do bieżących opłat, przelewów i pobierania gotówki, czy też mamy zamiar składać na nim swoje oszczędności. Jeżeli to pierwsze to zakładamy najprostsze konto osobiste z możliwością uzyskania debetu, karty bankomatowej czy kredytu odnawialnego, ale musimy się liczyć z tym, że najczęściej takie konta są bardzo nisko oprocentowane lub ich oprocentowanie sięga zera. Banki nie stosują w tych przypadkach wysokich oprocentowań, bowiem zwykle ich właściciele nie posiadają większej gotówki i raczej korzystają z kredytów niż z własnych oszczędności. Dla tych, którzy zamierzają oszczędzać banki przygotowały konta oszczędnościowe. Są to już konta oprocentowane, najczęściej w podobnej wysokości jak lokaty bankowe, a często nawet oprocentowanie tych kont jest większe niż lokat. Czy zdecydujemy się na konto oszczędnościowe czy lokatę bankową zależy już tylko od nas. Zaletą konta oszczędnościowego, które jest zarazem wadą lokat, jest fakt, że można z takiego konta bez utraty odsetek wybierać gotówkę. Z lokat niestety nie. Czasem również zastanawiamy się jak zmienić konto, gdyż dane po prostu nam nie odpowiada. To bardzo proste, wystarczy zrezygnować z obecnego i wybrać inne, takie, które się nam spodoba.
Ranking jednego z portali obejmujący ostatnie dwa miesiące wyraźnie podkreślił dominację dwóch banków internetowych. Inteligo ze swoim kontem osobistych odwiedziło 48,67% użytkowników oraz mbank z ekontem – 46,2% użytkowników, trzeci w kolejności toyota bank i jego konto osobiste odwiedziło tylko 5,13% internautów. Pozostałe banki praktycznie się nie liczyły w tej rozgrywce. Najbardziej interesująco przedstawia się jednak propozycja mbanku i jego ekonto. Z kilku powodów. Przede wszystkim klienci nie płacą za założenie konta oraz późniejsze jego prowadzenie, bank nie wymaga nawet określenia minimalnych i regularnych wpłat, proponuje bezpłatną kartę debetową oraz 3800 bezprowizyjnych bankomatów. Decyzja jednak należy do klientów.