Nie ma tanich ubezpieczeń

Luty 05
03:07 2010
Oceń ten artykuł

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych cisza przed burzą. Firmy ubezpieczeniowe oraz kierowcy z niecierpliwością oczekują na zapowiadane od kilku miesięcy podwyżki ubezpieczeń obowiązkowych oc. Podwyżki mają być drastycznie wysokie, trudno wiec się dziwić zdenerwowaniu kierowców. Natomiast firmy ubezpieczeniowe czekają z niecierpliwością na zalecenia w tej sprawie, bowiem akurat w tej sprawie zgadzają się z Brukselą. Unia chce zwiększyć kwotę wypłaty odszkodowań dla poszkodowanych w wypadkach samochodowych, a to jak wiadomo wiąże się z podwyżkami stawek ubezpieczenia oc. Z kolei polskie firmy ubezpieczeniowe uważają / takie są ponoć wyliczenia /, że ubezpieczenia oc w Polsce są najniższe w Europie i należy je podnieść, a z wypłatą ubezpieczeń jakoś tam będzie. Ubezpieczyciele tłumaczą się też, że ubezpieczenia oc to dla nich żaden biznes, mało tego, muszą dokładać do tego interesu. Twierdzą również, że sprzedają polisy ubezpiczeniowe oc tylko dlatego, ponieważ mają nadzieję na jednoczesne sprzedanie większej ilości polis ubezpieczenia ac.
– Jest w tym jakaś część prawdy, ale tylko część – twierdzi znawca tego rynku. To nie jest tak, że z ubezpieczeń oc nie da się wyciągnąć żadnego zysku. Z pewnością nie jest on tak duży jak z ubezpieczenia ac, czyli popularnego autocasca, ale jest i tak niemały. Natomiast często firmy ubezpieczeniowe ubezpieczenia oc sprzedają w pakietach z ac oraz nw. Czyli razem z ubezpieczeniami autocasca oraz ubezpieczeniami od następstw nieszczęśliwych wypadków. Te tanie ubezpieczenia  nie są niestety zbyt popularne na naszym rynku, w przeciwieństwie do zachodnich państw Unii Europejskiej. Tak czy inaczej w chwili obecnej o tanie ubezpieczenia oc jest jeszcze stosunkowo łatwo / o ile w ogóle mozna mówić o jakimkolwiek tanim ubezpieczeniu/, nie będzie już tak łatwo kiedy nastąpią podwyżki.
To prawda, obecnie można jeszcze znaleźć tanie ubezpieczenia oc, ale tanie z tych drogich, bowiem wydanie kilkuset złotych na wykupienie polisy oc z pewnością nie jest małym wydatkiem. Jak wiadomo bez ubezpieczenia oc kierowca nie ma prawa wyjechać swoim autem na drogę publiczną. Ale zdarzają się przypadki, że kierowcy nie wykupują nawet tych “tanich” ubezpieczeń oc, ponieważ – jak twierdzą – nie mają pieniędzy. Najczęściej chodzi o posiadaczy starych aut, pochodzących ze słabo sytuowanych rodzin. Jest to oczywiście niedopuszczalne, ale takie sytuacje się zdarzają. I będą się zdarzać dopóki nie zmienią się przepisy drogowe.