Lokata online to hit tego roku

Lokata online już nikogo nie dziwi. Jeszcze dwa lata temu banki chwaliły się, że to one są pierwszymi, które wprowadziły ten rodzaj lokaty na salony. Teraz założenie depozytu przez Internet jest prawie tak samo powszechne jak konto przez Internet. Czy lokaty online w 2011 staną się prawdziwym hitem?

Łatwo założyć, lepsze oprocentowanie
Lokata online znajduje miejsce w ofercie coraz większej ilości banków. Na początku tylko Bank Pocztowy, Meritum Bank oraz Open Finance (oferta lokaty w Getin Banku) oferowały depozyt przez Internet. Teraz lokaty bankowe bez wychodzenia z domu można otworzyć jeszcze w AIG, Idea Banku.
Otwarcie depozytu przez Internet jest bardzo proste: składamy dyspozycję i przelewamy środki. Umowę podpisujemy w obecności kuriera lub podpisem elektronicznym. Banki weryfikują też nasze dane na podstawie danych z przelewu, którym wpłacamy pieniądze na konto bankowe instytucji, w której otwieramy depozyt online.
Z uwagi na fakt, że założenie takiej lokaty bankowej wymaga od banku mniej zaangażowania swoich pracowników, to często lokata online oferuje wyższe oprocentowanie niż tradycyjny depozyt bankowy. Czy kiedyś tak jak lokatę będzie można wnioskować o kredyt przez Internet? Już tak się dzieje w przypadku kredytów gotówkowych czy samochodowych. Są to na tyle proste produkty kredytowe, że ich udzielenie może odbyć się przez sieć internetową. Oczywiście kredyt hipoteczny chyba nigdy nie będzie dostępny online…

A bezpieczeństwo?
Czy zakładanie lokaty online jest bezpieczne? Cóż, można tylko uśmiechnąć się z politowaniem. W epoce, gdzie przez Internet dokonujemy praktycznie każdej operacji bankowej (konto internetowe to przecież teraz standard!), kupujemy ubezpieczenia oraz fundusze inwestycyjne) naprawdę lokata online nie jest niczym trudnym, a bezpieczeństwo całej operacji jest na najwyższym poziomie. Jeśli obawiacie się tego typu transakcji, spróbujcie najpierw ulokować niewielką kwotę, np. 1 tys. czy 2 tys. zł. Przekonacie się jakie to proste i wygodne!