Leasing konsumencki

Styczeń 17
16:42 2012
Oceń ten artykuł

Wiele osób, które planują zakup auta rozważa dwie alternatywy: leasing oraz kredyt samochodowy. Zarówno jedna jak i druga opcja pociąga za sobą pewne wady i zalety. Wiele osób uważa jednak , że przyznanie leasingu jest dużo prostszym procesem niż ubieganie się o kredyt bankowy. Niestety w praktyce okazuje się, że wiele osób spotyka się z odmową operatora leasingowego. Jakie są najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy?

Leasing zakłada wpłatę początkową. To ile musimy uiścić na początku naszej drogi po leasing zależy od firmy, która potencjalnie stanie si e naszym finansującym. Wartość owej kwoty uzależniona jest w dużej mierze od tego czy samochód jaki chcemy kupić będzie nowy czy używany. Suma ta może znacznie odbiegać od siebie zależnie od banku, czy firmy leasingowej. Banki samochodowe udzielają leasingu bez wkładu własnego. W innych firmach leasingowych możemy jednak spodziewać się, że oczekiwać będą od nas 10-15 %. wpłaty. Newralgicznym punktem jest leasing dla firm. Większość firm leasingowych udziela leasingów na samochody do maksymalnie 60 m-cy. W przypadku banków jest to w większości aż 96 m-cy. Banki oczekują min. 10 tys. PLN aby zaproponować nam dobry kredyt samochodowy. Mimo tego, że leasing przyjmie od nas i 50 % wpłaty to jednak, ze względu na konstrukcję finansową tego produktu, wpłaty powyżej 20-30 % nie są opłacalne.

To czy zdecydujemy się na leasing czy na bankowy kredyt powinno zależeć od naszych indywidualnych preferencji. Korzyści jakie wynikają z leasingu w dużej mierze opierają się na kwestii podatkowej. Biorąc pod uwagę leasing operacyjny , finansowany może odliczyć koszty związane z ratą w koszty uzyskania przychodu. Analogicznym produktem finansowym pod względem płatności jest leasing finansowy, który udostępnia jedynie odliczenie odsetek od rat kredytu.

Na ustawę leasingu konsumenckiego czekamy już od dłuższego czasu i wprowadzenie jej w życie jakoś stale jest odkładane. Prawdopodobnie wejdzie w życie na jesieni tego roku, ale jest nadzieja, że odbędzie się to wcześniej. Zgodnie z projektem ustawy leasing konsumencki zastąpić ma tani kredyt bankowy, o który zresztą jest teraz tak trudno. Taki leasing nie będzie miał skutków podatkowych dla osoby, które zdecyduje się na leasing konsumencki.

Pamiętajmy też, że jest to leasing skierowany do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Wprawdzie jest to leasing obejmujący rynek ruchomości, ale przede wszystkim można potraktować go jako przede wszystkim leasing samochodowy. Dlaczego leasing samochodowy w tym konkretnym przypadku jest lepszy od taniego kredytu samochodowego? Przede wszystkim dlatego, że tanie kredyty samochodowe nie istnieją, trudno je także otrzymać no i jeżeli auto ulegnie awarii wówczas koszty naprawy ponosi firma leasingowa. Wadą jest natomiast fakt, że leasingodawca nie jest właścicielem auta, chociaż po wygaśnięciu umowy może auto odkupić. Wszystko zależy od konstrukcji takiej umowy.

Tymczasem oferta zakupu aut jest szeroka, bogata i dostępna nawet na dla  niekoniecznie grubych portfeli. Problem tylko w tym czy decydujemy się na kredyt czy leasing samochodowy, ponieważ taka możliwość po wejściu ustawy o leasingu konsumenckim zaistnieje. Kredyty jak wiadomo są drogie, a poza tym trudno dostępne. Pozostaje więc leasing samochodowy, który dla konsumentów jest bardziej atrakcyjny z wielu przyczyn. Prawdopodobnie też zaistnieje również możliwość leasingu konsumenckiego odnawialnego.

Przy leasingu odnawialnym wpłacamy jedynie niewielką część wartości auta i spokojnie spłacamy miesięczne raty. Poz zakończeniu umowy samochód po prostu oddajemy firmie leasingowej i bierzemy nowy. W tym przypadku leasing samochodu jest dobrym rozwiązaniem, bowiem nie musimy się martwić o odsprzedaż auta i jego wartość końcową. Poza tym w przypadku leasingu  odnawialnego raty miesięczne są o wiele niższe od rat kredytu bankowego i co najważniejsze zawsze jeździmy nowym autem.

Jak jednak leasing konsumencki zafunkcjonuje na rynku i czy się przyjmie przekonamy się dopiero po wejściu w życie ustawy. Miejmy nadzieję, że będzie to korzystne rozwiązanie.