Kredyty i lokaty w złej formie

 Z usług bankowych korzysta się w dwóch przypadkach: jak są pieniądze i jak nie ma pieniędzy. Jak są to wpłacamy je na konta, najlepiej oszczędnościowe, ale także osobiste, inwestujemy w lokaty bankowe, a jak nie mamy kasy pożyczamy na lichwiarski procent również w bankach. Dlaczego na lichwiarski? Ponieważ banki ostatnio tak się zachowują. Bywa bowiem, że za np. kredyt gotówkowy mbank oprocentowany na 15-20 procent zapłacimy kilkakrotnie więcej, ponieważ banki wprowadziły swoją politykę kredytową stosując różnego rodzaju opłaty, podwyższyły prowizje oraz marże, a także wprowadziły ubezpieczenia kredytów. Taki kredyt gotówkowy mbank to dobra oferta. Kiedyś. Teraz już tak kolorowo nie jest. Znacznie też zaostrzyły warunki kredytowe. A jakby tego było mało do akcji wkroczyła komisja nadzoru finansowego ze swoją rekomendacją T, wcześniej z rekomendacją S oraz innymi przepisami znaczenie ograniczającymi udzielanie kredytów przez banki. Na szczęście nie ma takich obostrzeń w  dostępie do kart kredytowych – na razie.
Nie najlepiej jest także na rynku lokat bankowych i teraz coraz trudniej jest o dobre dla klienta depozyty. Powodów jest co najmniej kilka, ale jednym z najważniejszych jest chyba fakt,  że same banki nie są zbytnio zainteresowane depozytami bankowymi. Skąd taki wniosek? Systematyczny spadek oprocentowań lokat bankowych jest najlepszym uzasadnieniem tego stwierdzenia. O ile jeszcze lokaty krótkoterminowe 1, 2, 3 miesięczne z codzienną lub miesięczną kapitalizacją odsetek ciszą się jeszcze jako takim zainteresowaniem, o tyle lokaty długoterminowe 1,2 i 3 letnie najczęściej nie interesują klientów tego rynku. Jeszcze mniejszym wzięciem cieszą się lokaty walutowe, ale ich oprocentowanie najczęściej nie przekracza jednego procenta. Lokaty, konta – wizytówki banków, a przynajmniej powinny nimi być. Niestety najczęściej nie są i jeżeli banki nie zmienią swojej polityki nigdy nimi nie będą.
W zasadzie wizytówki banków klienci noszą tylko w portfelach, bowiem ani kredyty, ani lokaty lub konta nimi z pewnością nie są. Jeszcze do niedawna klienci banków mieli o tych placówkach zupełnie przyzwoite zdanie. Jednakże banki usilnie pracują nad zmianą swojego wizerunku. Nie musimy dodawać, że na gorszy. Podsumujmy: niejasna i nieprzejrzysta polityka kredytowa, znaczne zaostrzenie warunków kredytowych, balansowanie na krawędzi lichwiarskich kosztów kredytu, mało atrakcyjne konta bankowe i coraz niżej oprocnetowane depozyty. Poza tym niekoniecznie profesjonalna obsługa, lekceważenie klienta i… marmurowe pomieszczenia. Oto prawdziwe wizytówki banków.
 

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca