Kredyt mieszkaniowy bez zaświadczeń niedostępny

Październik 16
14:21 2013
Oceń ten artykuł

Kredyt mieszkaniowy bez zaświadczeń oto może być marzenie wielu potencjalnych klientów banku. Na razie jednak taki rodzaj kredytu jest niedostępny.

Kredyt nie tylko dla klientów jest ważną decyzją w ich życiu. Dla banku również-zbyt lekkomyślne udzielanie kredytów może się skończyć katastrofą co pokazały wydarzenia na rynku amerykańskim.

W ogóle myślenie teraz o jakimkolwiek kredycie bez zaświadczeń jest trochę myśleniem życzeniowym. Nawet jeśli chodzi o kredytu względnie niskiej wartości a więc kredyty gotówkowe czy limity w koncie lub karty kredytowe. Jeśli jesteśmy klientem danego banku, który zna naszą historię, gdzie przelewamy swoje wynagrodzenie to w takim przypadku możemy liczyć na przyznanie kredytu czy karty kredytowej bez dodatkowych zaświadczeń. Ale w przypadku kredytu hipotecznego to nawet najlepsi klienci muszą spowiadać się przez bankiem. Nawet ci, którzy mają doskonałą historię kredytową.

W pewnym momencie co prawda Dombank oferował kredyt bez zaświadczeń, ale oprocentowanie takiego kredytu mieszkaniowego było ogromne. Poza tym trzeba było mieć określony poziom wkładu własnego. Szybko jednak pod naporem nadzoru bankowego bank wycofał się z tej oferty.

Kredyt mieszkaniowy to średnio kwota 200 tys. zł jaką bierzemy z banku. Tutaj nie ma więc mowy o pomyłce w ocenie klienta. Choć oczywiście takie pomyłki się zdarzają i okazuje się, że klient w pewnym momencie nie spłaca kredytu. Ale na takie złe kredyty mieszkaniowe banki zawiązują tzw. rezerwy. Chodzi o to, żeby nie były one za duże bo później może być problem z wynikiem finansowym banku. Rezerwy na niespłacone kredyty hipoteczne, gotówkowe czy inne obciążają mianowicie w sposób negatywny wyniki banku.

Era kredytów mieszkaniowych bez zaświadczeń minęła moim zdaniem na całym świecie. W Polsce tak naprawdę na dobre nie zaistniała. Jak się okazuje na szczęście dla całego systemu bankowego, który z odmętu największego kryzysu ostatnich dziesięcioleci wychodzi całkiem zdrowy.