Kredyt kupiecki czyli kredyt towarowy

Luty 23
19:48 2012
Oceń ten artykuł

Niekiedy firmy same sobie udzielają kredytów. Jest to dobry sposób na to by płacić mniejsze oprocentowanie a zarazem nie widnieć w rejestrze biura informacji kredytowej. Jednym z kredytów poza bankowych jest kredytów kupiecki.

Kredyt kupiecki lub jak kto woli kredyt towarowy to kredyt, którego nie udziela bank, a firma drugiej firmie. Dziwki niemu przedsiębiorcy nie muszą zaciągać pożyczek w bankach, omijają ich kłopotliwe formalności i zapis w rejestrze kredytobiorców.

Kredyt kupiecki to kredyt, którego formą zadłużenia nie są pieniądze, a towary i usługi. Kredyt ten nie udziela bank a firma, drugiej firmie. Procedurę kredytu można wyjaśnić na następującym przykładzie: pewna firma X nie ma aktualnie wystarczających funduszy aby kupi towar jednak jest on jej niezbędny do funkcjonowania i zarazem pomnażania zysków. Mimo tego firma X nie chce zaciągać zadłużenia w banku, zatem zgłasza się do firmy Y, która dysponuje owym towarem. Firma X i firma Y zawierają umowę sprzedaży z odroczony terminem płatności, w zamian za to, firma X musi zapłacić firmie Y określone w umowie odsetki. W razie niewypłacalności kredytobiorcy (firma x) kredytodawca (firma y) ma prawo żądać zapłaty, nawet przez drogą sądowa. Wszystkie warunki kredytu powinny być więc zawarte w umowie kredytowej.

Kto zatem może liczyć na kredyt kupiecki? Otóż nie ma co do tego żadnych reguł. Niemniej jednak kredytodawca powinien zawsze dokładnie sprawdzić swojego przyszłego wierzyciela aby samemu nie wpaść w tarapaty finansowe. Jeśli kredyt kupiecki chce zaciągnąć firma stojąca nad bankructwem kredyt kupiecki może być bardzo ryzykowny, ponieważ rzecz jasna istnieje prawdopodobieństwo nie spłacenia należności.
Kredyt kupiecki najczęściej istnieje pomiędzy firmami, które współpracują ze sobą od lat i są dla siebie niezbędne do efektywnego funkcjonowania.

Kredyt kupiecki to tak na prawdę nie kredyt bankowy lecz transakcja pomiędzy dwiema firmami, zwykle korzysta z niej przedsiębiorstwo i jakiś dostawca towarów, w zasadzie niezależnie od tego czym trudni się firma z takiego rodzaju zadłużenia może skorzystać każda. Jak działa kredyt kupiecki, jakie jest jego oprocentowanie oraz kto ustala warunki zadłużenia, takie i podobne pytania zadaje sobie wielu przedsiębiorców noszących się z zamiarem skorzystania z zadłużenia kupieckiego.

Załóżmy, ze pewna firma zajmuję się produkcja artykułów spożywczych, do ich wyprodukowania potrzebnych jest więc wiele składników, jeżeli owa firma wpadnie w kłopoty finansowe i nie ma gotówki aby zakupić potrzebne towary możemy zaciągnąć kredyt kupiecki w firmie, która do tej pory dostarczała jej towarów, oczywiście nie musi być nim to samo przedsiębiorstwo, jednak jeżeli kontrahenci współpracują ze sobą od dłuższego czasu mają do siebie większe zaufanie. Kredyt kupiecki polega więc na tym, że przedsiębiorstwo mające kłopoty finansowe może zaciągnąć u dostawcy zadłużenia w formie przedłużonego terminu spłaty zadłużenia, to znaczy firma otrzymuje od kontrahenta potrzebne towary, po czym płaci za nie dopiero po zarobieniu pieniędzy na produkcji. Termin spłacenia zadłużenia jak również jego oprocentowanie zależy od storn, w każdym razie kredyt kupiecki opłaca się o wiele bardziej niż tradycyjny kredyt z banku, jest niższej oprocentowany a firma nie musi wiązać się z bankiem umową.

Oczywiście kredyt kupiecki sprawdza się wśród firm, które nie mają kłopotu ze zdolnością finansową, logiczne, że jeżeli dana firma nie może udowodnić swojej wypłacalności żaden kontrahent nie będzie chciał z nią podpisać umowy o kredyt. Z kolei umowa kredytu kupieckiego może być indywidualna czyli negocjowana jedynie przez strony jak również systemowa, czyli gotowego wzoru.