Już dziś pomyśl o emeryturze

Już emerytura? Czy to aby nie za wcześnie? Otóż nie! O swoją przyszłą emeryturę zadbajmy jak najszybciej, bo to w dużej mierze zależy od nas jakiej wysokości ona będzie. W związku z tym – czy będzie nas stać na godziwe życie, czy tylko na tzw. ,,opłaty”.
Wysokość emerytury naliczana jest od momentu rozpoczęcia pracy. Z pensji pracodawca odprowadza 19,52 procent na ubezpieczenie emerytalne. Jest to dosyć duża kwota, zważywszy na okres, poprzez który nasze pieniądze są odprowadzane. Wysokość emerytury zależy również od tego jaki Otwarty Fundusz Emerytalny sobie wybraliśmy i jak on sobie radzi. Najlepiej taki fundusz wybrać sobie samemu, a nie czekać aż ZUS któryś z funduszy nam wylosuje. W dzisiejszej dobie różnych firm ubezpieczeniowych możemy naprawdę wybierać w dogodnych nam funduszach, którym powierzymy pieniądze na przyszłą emeryturę. Wcześniej należy oczywiście zorientować się jak dana firma prosperuje, jakie ma notowania na rynku pracy, no i czy jest wypłacalna.
– W trakcie odprowadzania składek mamy możliwość, a nawet koniecznie powinniśmy to robić, czyli sprawdzać i kontrolować, co się dzieje z naszymi pieniędzmi. Wychodząc z założenia, że wystarczy sama przynależność do jakiegoś funduszu, popełniamy błąd – twierdzi pracownik jednego z funduszy. – Pieniądze na przyszła emeryturę należą do nas i mamy prawo wiedzieć, co się z nimi dzieje. Dodaje jeszcze, że: – To, jak fundusz sobie radzi, będzie miało realne przełożenie na naszą późniejszą emeryturę.
Wyniki funduszy możemy śledzić na różnych stronach internetowych, w prasie. ZUS również co jakiś czas przysyła wykaz naszych składek. Powinniśmy je uważnie czytać i w razie wątpliwości pytać odpowiednie osoby, które się na tym znają i doradzą nam, czy dany fundusz zapewni nam godną emeryturę. Pamiętajmy o tym, że jeśli fundusz nie spełnia naszych oczekiwań, po jakimś czasie możemy go zmienić.
Emerytura więc nie taka odległa jakby się mogło wydawać. Związana jest z naszą przyszłością, dlatego już dziś się o nią zatroszczmy.