Jeżeli nie ranking to doradca

Rynek finansowy jest coraz bogatszy, coraz więcej pojawia się interesujących ofert, coraz więcej też mamy dylematów jaką ofertę najlepiej wybrać. Czy korzystniejsza będzie na przykład oferta kredytu w mbanku, czy może najkorzystniejszy kredyt znajdziemy w banku gospodarki żywnościowej? Czy lepsze karty kredytowe wydają w banku ochrony środowiska czy pko bp? Podobne pytania można mnożyć i naprawdę trudno znaleźć te optymalną odpowiedź. Oczywiście możemy sami próbować poszukać jak najkorzystniejszej dla siebie oferty. Najlepiej przejrzeć ranking kredytów, dokonać porównań poszczególnych propozycji bankowych. Możemy też posłużyć się kalkulatorem w celu wyliczenia jak najlepszej dla siebie oferty. Tylko, że zabierze nam to mnóstwo czasu, a i tak nie będziemy mieli pewności czy ranking kredytów oddaje w pełni sytuacje na rynku kredytowym i czy rzeczywiście wybierzemy tę najkorzystniejszą dla siebie ofertę w naszej sytuacji. Dlatego może jednak zdać się na wiedzę doradcy finansowego, który mając kilkadziesiąt ofert, na na przykład najkorzystniejszy kredyt, potrafi dostosować ofertę do naszych możliwości i sytuacji w jakiej aktualnie się znajdujemy. Doradca dysponuje wiedzą, odpowiednią informacją oraz profesjonalizmem /w tym ostatnim przypadku zdarza się, że bywa inaczej/, a przynajmniej takie walory powinien posiadać.
– Z pewnością wiele firm doradztwa finansowego są profesjonalne w swych działaniach, chociaż tak jak w każdej branży mogą zdarzyć się niechlubne wyjątki. Generalnie jednak w firmie doradczej znajdziemy fachową pomoc – stwierdził jeden z kredytobiorców.
Tymczasem jeszcze do niedawna doradztwo finansowe najczęściej kojarzone było z doradztwem kredytowym i początkowo tak było. Doradca pomagał klientowi wybrać jak  najkorzystniejszy kredyt, na najbardziej korzystnych warunkach i zasadach na jakich będzie opierała się późniejsza spłata zaciągniętego kredytu. Skorzystanie z takiej usługi pozwalało klientowi w jednym miejscu załatwić sprawę najlepszego dla siebie kredytu, nie biegając od banku do banku i sprawdzając ich oferty. Ale rynek finansowy stale się rozwija, a wraz z nim zakres funkcjonowania firm doradztwa finansowego. Teraz pomoc w firmie doradczej możemy znaleźć, jeżeli chcemy inwestować w funduszach inwestycyjnych, a nie mamy jeszcze wystarczającej wiedzy na ten temat. Mogą to także być inne inwestycje finansowe oraz sposoby oszczędzania na przyszłość – na przykład fundusze emerytalne.